USD
5,4781
EURO
6,2229
ALTIN
230,2879

Antibiyotiklere direnç oranında Türkiye ilk sırada

Türkiye’nin antibiyotik direncinde ilk sırada olduğunu açıkladı…

Antibiyotiklere direnç oranında Türkiye ilk sırada
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Uluslararası Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye’nin antibiyotik direncinde ilk sırada olduğunu açıkladı. Antibiyotiklerin bilinçsiz kullanılması nedeniyle ortaya çıkan dirençli bakteriler, 2.4 milyon kişi hayatını tehlikeye atıyor.

Uluslararası Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) antibiyotiklerin hasta kullanımları üzerindeki etkisini araştıran bir rapor yayınladı.Raporda antibiyotiklerin hastalar üzerinde ne derece etkili olduğu ülkelere göre sıralandı. Yapılan araştırmaya göre Türkiye’nin antibiyotik direnci konusunda ilk sırada olduğu öğrenildi. Türkiye’yi sırası ile Yunanistan ve Güney Kore takip etti.

Gerekli tedbirler alınmazsa, 2.4 milyon kişinin hayatı risk altında!

Bilim uzmanlarına göre, basit soğuk algınlıkları ya da grip tedavisinde bile antibiyotiklere başvurulması, geçmişte hayvan yemlerine kontrolsüz bir şekilde koruyucu olarak antibiyotik katılması gibi bilinçsiz kullanımlar, bakterilerin antibiyotik ilaçlara yönelik dirençlerinin artmasına yol açtı. Antibiyotik direncinin artması, doğrudan antibiyotiklerin etkisinin azalmasına da sebep oldu.

Antibiyotiklere dirençli bakterilerin artması yüzünden 2015 ve 2050 yılları arasında Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’da gerekli tedbirler alınmadığı takdirde 2.4 milyon kişinin hayatını kaybedeceği uyarısı yapılırken, kişi başına yılda 2 dolarlık bir yatırımla bu ölümlerin dörtte üçünün engellenebileceği belirtildi.

YORUMLAR


    0 YORUM