USD
EURO
ALTIN

CEA (Karsinoembriyonik Antijen) Nedir? Yüksekliği Neden Olur?

Başta kolorektal kanser olmak üzere gastrointestinal sistem, akciğer, karaciğer, ovaryum, meme, pankreas, prostat ve tiroit kanserleri…

CEA (Karsinoembriyonik Antijen) Nedir? Yüksekliği Neden Olur?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Başta kolorektal kanser olmak üzere gastrointestinal sistem, akciğer, karaciğer, ovaryum, meme, pankreas, prostat ve tiroit kanserleri ile ilişkili tümör belirleyicisi CEA yani Karsinoembriyonik antijen nedir? CEA yüksekliği ne anlama gelir? CEA yüksekliğinin nedenleri hakkında merak edilen tüm detaylar işte şu şekilde sıralanmaktadır:

CEA (Karsinoembriyonik Antijen) anne karnındaki bebeğin, özellikle bağırsak dokusunda yer alan bir proteindir. Doğumdan sonraki süreçte kanda saptanamayacak seviyelere düşer. Bazı kanserli hücreler tarafından üretilebilen bu protein, günümüzde bazı kanserlerin takibinde kullanılmaktadır.

CEA hem iyi huylu hem de kötü huylu hastalıklarda yükselebilir. Bundan dolayı kansere özgü bir test değildir. Özellikle iyi huylu bağırsak hastalıklarında da yükselebilir. Sigara içenlerin kanlarında içmeyenlere göre daha yüksek seviyelerde bulunur.

Peki, CEA yüksekliği ne anlama gelir? CEA yüksekliğinin nedenleri… İşte cevaplar…

CEA: Karsinoembriyonik antijen nedir?

CEA, karsinoembriyonik antijeni temsil eder. CEA, bazı hücrelerin yüzeyinde bulunan bir maddedir. Embriyonik gelişim sırasında gastrointestinal sistemin hücreleri tarafından üretilen bir glikoproteindir. Doğumdan sonra çok az miktarda üretilir. Bazı kanser hastalıkları da dâhil olmak üzere bazı hastalıklar mevcut olmadıkça kan dolaşımındaki CEA seviyesi nispeten düşüktür. CEA normal aralığı) mililitrede 0 – 2.5 nanogram (ng/mL)’dir.

CEA yüksekliği ne anlama gelir?

Kansere özgü bir test olmadığı için iyi huylu hastalıklarda da yükselebilir. Kolon ve rektum kanserleri bu testi en sık yükselten kanser çeşitleridir.

Hem benign (zararsız) hem de malign (kanserli) durumlar CEA düzeyini artırabilir. Artmış bir CEA’ya neden olan en sık görülen kanser, kolon ve rektum kanseridir. Diğerleri arasında pankreas, mide, meme, akciğer ve tiroid ve yumurtalık kanserinin medüller karsinomu bulunur. CEA’yı yükseltebilen durumlar arasında sigara, enfeksiyonlar, inflamatuar barsak hastalığı, pankreatit, karaciğer sirozu ve yüksek bir CEA’nın kansere işaret ettiği aynı organlardaki bazı iyi huylu tümörler yer alır. Kemoterapi ve radyasyon tedavisi, tümör hücrelerinin ölümüne ve CEA’nın kan akışına salınmasına bağlı olarak CEA’da geçici bir yükselmeye neden olabilir. Endişe verici olsa da, CEA’daki değişiklikler kendi başına kanser ilerlemesinin tanısı değildir.

CEA Testi Neden Yapılır?

  • Başta kolon kanseri olmak üzere çeşitli kanserlerin takibinde
  • Bazı kanserlerde hastalığın gidişatını belirlemede
  • Kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilerin etkinliğini değerlendirmede
  • Tedavisi sonrası kanserin tekrarlayıp tekrarlamadığını belirlemek amacıyla  kullanılır.

Kanser dışı nedenler ise şunlardır:

–Özellikle bağırsakların iltihabi hastalıklarında; ülseratif kolit, crohn hastalığı, mide ülseri, sebat eden pankreas iltihabı (kronik pankreatit), divertikülit gibi durumlarda yükselebilir. Hastalıklar iyileşme dönemine girdiğinde kandaki yükseklikler normale dönmeye başlar.
– Hepatit, siroz gibi karaciğeri etkileyen hastalıklarda kan seviyelerinde artış görülebilir.
– Safra kesesi iltihapları ve safra yolları tıkanıklıklarında

–Böbrek yetmezliğinde
– İyi huylu meme hastalıklarında (fibrokistik meme hastalıkları gibi)
– Bağırsaklarda poliplerin bulunduğu bazı hastalıklarda
– Akciğer enfeksiyonunda, KOAH ve amfizemde yükselebilir.

CEA Seviyesinin tedavi sonucuna göre değerlendirilmesi

  • Kolon ve rektum kanseri:Kolondaki kanserli doku çıkarıldıktan 6-12 hafta sonra bu testin normal sınırlara inmesi beklenir. Şayet inmezse kanserin tamamen çıkarılmadığı düşünülür. Bu test bazı kolon kanserlerinde yükselmez.
  • Teşhis sırasındaki CEA seviyeleri hastalığın gidişatı hakkında bilgi verir. Tedaviden önce 5 ng/mL seviyesinin altında olması iyi gidişatı düşündürür. 10 ng/mL seviyesinin üzerinde olması yaygın hastalığı ve kötü gidişatı düşündürür.
  • 20 ng/mL üzerindeki değerler kanserin başka organlara sıçramış olabileceğini (metastaz) düşündürür.
  • 20 ng/mL üzerinde değerlere sahip ameliyat olmuş kolon kanserli kişilerin %80’inde 14 ay içerisinde hastalık tekrarlamıştır(nüks).

YORUMLAR


    0 YORUM