USD
EURO
ALTIN

 Erdoğan’ın ziyareti Almanya’ya pahalıya mal oldu

Eylül ayında resmi ziyaret için Almanya’ya giden Erdoğan’a yapılan masraf Almanya’da gündem oldu.

 Erdoğan’ın ziyareti Almanya’ya pahalıya mal oldu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Eylül ayında resmi ziyaret için Almanya’ya giden Erdoğan’a yapılan masraf Almanya’da gündem oldu.

Bild gazetesi, Erdoğan’ın Berlin ziyaretinin maliyetinin 160 bin euroyu aştığı haberini yaptı. Haberde, aynı zamanda Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle alınan güvenlik önlemleri masraflarının bu paraya dahil olmadığı da vurgulandı.

Ziyaretin Almanya’ya maliyetine ilişkin bilgiler açıklandı. Hür Demokrat Parti (FDP) milletvekili Otto Fricke, hükümete konuyla ilgili bir soru önergesi verdi. Bild gazetesi soru önergesine dayandırdığı haberinde, ziyaretin Almanya’ya maliyetine ilişkin bilgiler verildi. Erdoğan’ın ziyareti için Alman Dışişleri Bakanlığı’nın 160 bin eurodan fazla ödeme yaptığı açıklandı.

Bu para ile Erdoğan’ın onuruna Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in verdiği akşam yemeğinin ve diğer protokol masraflarının karşılandığı bildirildi.

Haberde, 160 bin euro’nun üzerindeki masrafın içerisinde, Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle alınan güvenlik önlemleri masraflarının olmadığına da dikkat çekildi. Güvenlik önlemlerinin masraflarının Maliye Bakanlığı tarafından incelendiği söylendi. Erdoğan’ın ziyareti sırasında Berlin’de güvenlik önemleri en üst düzeye çıkartılmış ve 4 bin 200 polis görev yapmıştı.

 

28-29 Eylül tarihlerinde Almanya’ya bir devlet ziyareti gerçekleştiren Erdoğan, bu ziyaret kapsamında Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından kabul edilmiş, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile iki defa görüşmüştü. Bu arada Berlin’de DİTİB’ e bağlı caminim açılışını yapmıştı. Erdoğan’ın ziyareti Berlin ve Köln’de protestolara neden olmuştu.

 

 

YORUMLAR


    0 YORUM