USD
5,4781
EURO
6,2229
ALTIN
230,2879

FİFA’dan zaman geçiren oyuncu ve teknik adamlara karşı sert önlemler!

FIFA, özellikle son zamanlarda oyunu soğutarak zaman kazanmayı bir taktiğe çeviren takım ve oyunculara karşı önlem alıyor…

FİFA’dan zaman geçiren oyuncu ve teknik adamlara karşı sert önlemler!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

FIFA, özellikle son zamanlarda oyunu soğutarak zaman kazanmayı bir taktiğe çeviren takım ve oyunculara karşı önlem alıyor…

Tüm dünyada  zaman geçirmeyi bir taktik olarak kullanan takımlar bir çok futbolseverin sinirlerini bozuyor ve zaman zaman yeşil sahalara inilmesine kadar sebebiyet veriyor… Futbolun kural koyucuları da topun oyunda kalma süresini artırmak için önlemler almaya başladı. Alınacak önlemlerin ise ne kadar etkili olacağı merak konusu.

FIFA yönetiminin söz konusu durumla ilgili mart ayında yapılacak toplantıda almayı planladığı önlem paketi  daha şimdiden konuşulmaya başladı.

Buna göre maça eklenen uzatma dakikalarında oyuncu değişikliği yapmanın tamamen yasaklanması kuralı düşünülüyor. FIFA, hakemin oyuna eklediği süre içinde oyuncu değişikliği yapan teknik adamların iyi niyetli olmadığı görüşünde.

En yakın taç çizgisinden oyun dışına çıkacak

Bu konuya yönelik bir başka önlem ise maçtan çıkarken yavaş hareket ederek oyunu soğutan oyuncuları yakından ilgilendiriyor. Futbolcular artık tüm takım arkadaşlarıyla vedalaştıktan sonra hakemin elini sıkıp yedek kulübesine doğru yürümek yerine en yakın taç çizgisinden oyun dışına çıkacak.

Türkiye’de de sıklıkla tartışılan “topun oyunda kalma süresi” tartışması, Cardiff ve Burnley arasındaki Premier Lig maçında topun oyunda sadece 42 dakika 2 saniye kalmasıyla tekrar gündeme geldi. Özellikle Cardiff’li Sean Morrison’ın 20 uzun taç atışı için 8 dakikayı harcaması büyük tartışmalara neden olmuştu.

Öte yandan The Times’a açıklamalarda bulunan bir Uluslararası Futbol Birliği Kurulu yetkilisi,‘Zaman geçirme ve oyun süresini artırma konusunun üstüne tam gücümüzle gideceğiz ama asıl soru bunu nasıl yapacağımız’ diyerek yeni önlemlerin haberini verdi.

YORUMLAR


    0 YORUM