USD
EURO
ALTIN

Fransa halkından Erdoğan ziyaretine tepki!!!

Paris’te 11 Kasım’da düzenlenecek törenlere davet edilen Erdoğan Fransa’ya daha gelmeden protestolar başladı.

Fransa halkından Erdoğan ziyaretine tepki!!!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Paris’te 11 Kasım’da düzenlenecek törenlere davet edilen Erdoğan Fransa’ya daha gelmeden protestolar başladı.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir törene davet edilmesi tartışmaya ülkenin aydınlarının tepkisine neden oldu. Bir grup aydın, Le Monde gazetesinde bir bildiri yayımlayarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan “Erdoğan’ın politikalarına kefil olmadığı’ mesajını vermesini” talep etti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Birinci Dünya Savaşı’nın sona erişinin 100’üncü yıldönümü kapsamında 11 Kasım’da Paris’te düzenlenecek törenlere davet edilmesi Fransa’da polemik konusu oldu. Aralarında ünlü yönetmen Costa Gavras ve Serge Klarsfeld gibi isimlerin de bulunduğu bir grup aydın, siyasi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu, Erdoğan’ın davet edilmesini Le Monde gazetesinde yayımladıkları bir bildiriyle protesto etti.

Deutsche Welle Türkçe’ haberinde, aydınların yayımladığı bildiriyi konu aldı. Bildiride, Erdoğan’ın ve Türkiye’nin “Birinci Dünya Savaşı sırasında Jön Türk hükümeti tarafından tertiplenen Ermeni soykırımını inkâr politikası” ön plana çıkarıldı. Türkiye’nin Kıbrıs ve Kürtlere yönelik politikalarının da eleştirildiği bildiride, Türk devletinin “cihatçılık ve antisemitizmi körüklediği” ve “İsrail’e karşı kontrol edilemez bir nefreti teşvik ettiği” görüşleri de savunuldu.

Yayımlanan bildiride Türkiye’de “özgürlüklerin ihlal edildiği” ve “Türkiye’nin dünyanın en büyük gazeteci zindanı” haline geldiği görüşü yer aldı. Aynı zamanda, “Türkiye’de 55 bin siyasi tutuklu var ve iki yılda 150 bin devlet memuru düşünce suçundan işten çıkarıldı” ifadeleri kullanıldı.

Bildiriye imza atanlar Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan, “Erdoğan’ın 11 Kasım törenlerine katılımının, yürüttüğü politikalara kefil olunduğu anlamına gelmediği konusunda net mesaj vermesini” talep etti.

Bildiriye kimler imza attı?

Bildiriyi imzalayanlar arasında, İsrail yanlısı tezleriyle tanınan filozof Pascal Bruckner, yönetmen Costa Gavras, Nazi avcısı olarak bilinen Serge ve Beate Klarsfeld çifti, Simon Wiesenthal Merkezi Başkanı Richard Odier, Fransa’da “Ermeni soykırımı”nı inkârın cezalandırılmasıyla ilgili yasa teklifinin mimarı milletvekili Valérie Boyer, Fransa Yahudi Üniversiteliler Birliği Başkanı Sacha Ghozlan, Doğu Hıristiyanlarını Koruma Derneği (Chrédo) Başkanı Patrick Karam, Fransa Kıbrıs Toplumu Başkanı Evagoras Mavrommatis, Avrupa Parlamentosu üyesi Renaud Muselier, Fransa Kürt Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan, Fransa Ermeni Teşkilatları Koordinasyon Komitesi Eş Başkanları Mourad Papazian ve Ara Toranian, Fransız Irkçılıkla Mücadele Derneği Başkanı Dominique Sopo ve Fransa Helen Toplumu Başkanı Seta Theodoridis de bulunuyor.

Aynı zamanda Fransa Ermeni Teşkilatları Koordinasyon Konseyi (CCAF) de Macron’a bir mektup göndererek Erdoğan’ın 11 Kasım törenlerine davet edilmesini protesto etti. Mektupta, Erdoğan’ın törenlere katılımının “100’üncü yıldönümü ruhuna aykırı” olduğu savunuldu. “11 Kasım kutlamasının bu devletin (Türkiye) bir yöneticisinin (Erdoğan) gelişiyle lekelenmeyeceğini ümit etmek istiyoruz” ifadeleri de eklendi.

YORUMLAR


    0 YORUM