USD
EURO
ALTIN

Gripten korunmanın kolay yolları!

Sonbaharın gelmesiyle havalarda sık sık değişiklikler yaşanıyor…

Gripten korunmanın kolay yolları!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Sonbaharın gelmesiyle havalarda sık sık değişiklikler yaşanıyor. Yaşanan ani hava değişikliklerinden dolayı yoğun bir şekilde grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonların da artışlar yaşanıyor.

Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Alınan basit önlemler ve aşılar ile aslında gripten korunmak kolay. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aslı Çurgunlu, olabildiğince bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek gerektiğini vurgulayarak gripten nasıl korunacağının yollarını anlattı.

 

 • Güzel bir kahvaltı ile güne başlama: Her yeni güne düzenli yapılan bir kahvaltı ile başlamalı. Kahvaltıda ise özellikle kaliteli proteinlerin yer aldığı yumurta, peynir gibi besinler tabağınızdan eksik olmamalı.

 

 • Düzenli egzersiz yapın: Hafif tempolu, haftada 4-5 kere ortalama 30 ila 45 dakika egzersiz yapmayı ihmal etmeyin ve spor yaşam tarzınız olmalı.

 

 • Yeterli miktarda su tüketin:

Sıvı tüketimini yaz aylarının bitmesiyle arttırmayı ihmal etmeyin. Çay, kahve gibi içecekler suyun yerini tutmazlar ve hatta vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su gereksiniminin artmasına bile neden olur. Bu sebeple, su içmek için susamayı sakın beklemeyin. Her gün 10-12 bardak su içmeye özen gösterin ki bu 4 mevsim alışkanlık haline gelsin.

 • Hijyene dikkat edin: Nezle ve gribin bulaşmasını önlemenin en önemli yollarından biri sık sık sabun ve suyla el yıkamak, enfekte materyele değdikten sonra elin ağız, burun gibi baş bölgesine götürülmesinden önce yıkanması hastalıkların bulaşmasını önler.
 • Meyve ve sebze yemeye özen gösterin: Mevsimine göre pazara çıkan taze sebze-meyveyi yeterli miktarda ve çeşitlendirerek tüketin. Patlıcan, havuç, ıspanak, taze fasulye, kırmızıbiber, karnabahar, kereviz, portakal, nar, greyfurt, ayva, armut, elma, kivi gibi sebze ve meyveleri sofralarınızdan eksik etmeyin.
 • Haftada 3 kez balık tüketin: Bağışıklık sisteminiz için yeterli Omega-3 ü hayatınızdan eksik etmeyin. Omega-3 tüketimi bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Haftada 2-3 kez balık yemek ve her gün herhangi bir ara öğünde 2 tam ceviz tüketmek sağlığa ve mutluluğa katkı sağlayacaktır. Eğer yeterli düzeyde Omega-3 alımı yoksa uzman bir hekimin önerisi ile Omega-3 takviyesi alınabilir. Protein alımı da bağışıklık sistemini güçlendirir. Yumurta en güçlü proteindir. Eğer doğal bulabilirseniz haftada 3-4 gün tüketin.
 • Yeterli ve kaliteli uyuyun: Düzensiz ve az uyuyanların özellikle çocukların vücut direnci zayıfladığı için hastalıklara daha kolay yakalanırlar. Beyin, karaciğer, akciğerler hatta kaslarının bile sorunsuz çalışabilmesi için sıcaklığı kontrol edebilmesi ve hormonları salabilmesi gerekir. Uykusuz kalmak vücudun bunları yapmasını zorlaştırır.
 • Grip aşısı yaptırın: Grip aşısı yaptırmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Özellikle yaşlı, çocuk ve kronik hastalığı olanların grip aşısı yaptırması önerilir. Grip aşısı bağışıklık sistemini çalışmaya teşvik eder. Aşı ile vücudunuz, virüsü nasıl tanıyacağını ve nasıl virüse karşı savaşacağını öğretir.
 • Gereksiz ilaç kullanımından kaçının: Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder. Gereksiz şekilde antibiyotik almak sağlığınız için tehlikeli olur ve antibiyotiğe karşı olan direncinizi yükseltir. Doktor önerisi olmadan, gereksiz antibiyotik kullanmayın
 • Stresten uzak durun ya da stresi yönetmeye çalışın: Stresliyken vücut stresi yok edebilmek için maddeler üretir ve dengesini şaşırır ve immün sistemde çöküş meydana gelir. Bu nedenle stres dönemlerinde hepimiz daha sık hasta oluruz.

YORUMLAR


  0 YORUM