USD
5,4785
EURO
6,2231
ALTIN
230,2721

Halk Bankası eski başkanının eşi İngiltere’de tutuklandı

Azerbaycan Halk Bankası eski Başkanı’nın eşi İngiltere’de 21 milyon dolar harcadı.

Halk Bankası eski başkanının eşi İngiltere’de tutuklandı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Azerbaycan Halk Bankası eski Başkanı’nın eşi İngiltere’de 21 milyon dolar harcadı. Çok fazla para harcayan Zamira Haciyeva dikkat çekince gözaltına alındı. Gelirinin hesabı soruldu.

İngiltere’nin başkenti Londra’daki lüks alışveriş mağazası Harrods’ta 21 milyon dolar harcayan ve İngiltere’deki açıklanmamış Servet Düzeni adı verilen yeni kanunun ilk hedefi olan Azerbaycanlı Zamira Haciyeva gözaltına alındı.

Azerbaycan’da yeni çıkarılan ve yolsuzlukla mücadeleyi hedefleyen yasaya göre büyük harcamalar yapan gizli zenginler, servetlerinin kaynağını açıklamak zorunda. Bu yasanın ilk hedefi ise Zamira Haciyeva oldu. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Haciyeva’nın Azerbaycan’a iade edileceği söyleniyor.

Zamira Haciyeva, 2 yıl önce yolsuzluktan 15 yıl hüküm giyen eski Azerbaycan Halk Bankası Başkanı Cihangir Haciyev’in eşi. Avukatları Zamira’nın herhangi bir dolandırıcılık faaliyetinde bulunmadığını sadece müsrif biri olduğunu söylüyor.

İngiltere Ulusal Suçlar Dairesi ise, Zamira Haciyev’den servetinin kaynağının açıklamasını istiyor.

Zamira Haciyeva, Londra Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler tarafından geçen hafta gözaltına alındı ve iki ayrı yolsuzluk suçlaması var.

Kefalet duruşmasında savcılar, Haciyeva’nın ülkeden kaçma riski bulunması nedeniyle serbest bırakılmamasını istedi. Avukatları ise Haciyeva’nın “dolandırıcı” değil “müsrif” bir olduğunu ve ülkeden kaçma riski bulunmadığını savundu.

Sonrasında haki,  500 bin Sterlin kefalet ödemesi, Knightsbridge’teki evinde kalması, M25 otoyolunun dış bölümüne seyahat etmemesi ve polise her gün bildirimde bulunması şartıyla serbest bırakılabileceğini açıkladı. Ancak savcılar kararı hemen temyize götürdü. Bu da Zamira Haciyeva’nın serbest bırakılmayacağı şeklinde yorumlandı.

Perşembe günü, temyiz duruşmasının Yüksek Mahkeme’de görülmesi bekleniyor. 

Cihangir Haciyev

Eski Azerbaycan Halk Bankası Başkanı Cihangir Haciyev, bankadan on milyonlarca doların kaybolması sonrası 2016’de zimmetine para geçirdiği suçlamasıyla 15 yıl hapse mahkum edildi. Haciyev’den 39 milyon doları geri ödemesi istendi. Bundan 7 yıl önce de Britanya Virjin Adaları’ndaki bir şirket, çiftin adına Harrods alışveriş merkezine birkaç dakika uzaktaki 15 milyon dolarlık evin ödemesini yaptı.

YORUMLAR






    0 YORUM