USD
EURO
ALTIN

Her gün 600 kuş hızlı tren sebebiyle katlediliyor!

Yüksek Hızlı Tren’in yabani kuşların göç yolu üzerinde yapılması günlük 600 civarında göçmen kuşun katliamına neden oluyor.

Her gün 600 kuş hızlı tren sebebiyle katlediliyor!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Yüksek Hızlı Tren’in yabani kuşların göç yolu üzerinde yapılması günlük 600 civarında göçmen kuşun ölmesine neden oluyor. Özellikle Ankara-Eskişehir hattında yabani kuşların ova ve göletlerdeki tabi yaşamı hızlı trenin devreye girmesinden sonra tamamen değişti. Yabani kuşlardan ortalama 600 tanesi trene çarparak feci şekilde can veriyor.

TCDD: Kuş sürüsü yüzünden YHT hızını düşürmeyecek!

Hızlı trenin işletmecisi TCDD ise, ‘ilk yıllarda daha fazla kuş sürüsene çarpılıyordu’ açıklamasıyla yetiniyor. Haberler ve sosyal medyada oluşan duyarlılık üzerine TCDD yetkilileri şu savunmayı yapmıştı: “Bu artık azalmaya başladı. Çünkü kuşlar da YHT’ye alıştı ve göç yollarını değiştirmeye başladılar. Kuş sürüsü yüzünden YHT hızını düşürmeyecek, 250 kilometre hızla seferlerine devam edecek. Zaman içerisinde kuşlar YHT’ye alışıp göç yollarını tamamen değiştirecektir.” Aradan geçen 2 yıla rağmen ciddi hiçbir tedbir alınmadı.

Kuşların göller arası göç güzergâhı risk altında…

Çevreci ve uzmanlara göre, kuş katliamı 600 ile sınırlı kalmayacak. Çünkü trenin güzergâhı Samsun Bafra Kuş Cennetinde Balık Gölleri ile Kuzey Akdeniz Göller Bölgesi arasındaki en önemli kuş göç hattı olan ”Sistem 5” in üzerinden geçiyor. Yine Eskişehir-Ankara arasındaki sulak ve düz arazilerde konaklayan yabani göçmen kuşlar hızlı trenin doğrudan hedefi haline geliyor.

Uçuşların artmasıyla kuş katliamı yaşanacağı dile getirilmişti…

Benzer bir uyarı 3. havalimanı ve 3. köprü çalışmaları yapılırken dile getirilmişti. Avrupa, Asya, Afrika arasında en önemli göç güzergâhı arasında yer alan Kuzey Ormanları’nın yabani kuşlar ve ormanlardaki diğer hayvanların doğrudan bu çalışmalardan etkilendiği ÇED raporlarına girmiş, uçuşların artmasıyla hem kuş katliamı yaşanacağı hem de uçuş güvenliğinin olumsuz etkileneceği dile getirilmişti. Yabani kuşlar ve Kuzey Ormanları çevresindeki tabi yaşamın etkilerine dair resmi rakam ya da çevreci kuruluşların gözlem raporları henüz kamuoyuna yansımadı.

YORUMLAR


    0 YORUM