USD
EURO
ALTIN

İstanbul’da damacanada satılan suya yüzde 25 zam

İstanbul Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odası yeni fiyat tarifesini açıkladı.

İstanbul’da damacanada satılan suya yüzde 25 zam
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İstanbul Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odası yeni fiyat tarifesini açıkladı. Belirlenen yeni tarifeye göre İstanbul’da 19 litre polikarbon damacanada (dönüşümlü) satılan içme suyunun fiyatı 9,5 Türk Lirası’na yükseldi. 19 litre dönüşümsüz damacanada satılan suyun fiyatı ise 11 TL olacak.

İstanbul Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya,

“Yeni tarifemizde zam oranı 3 yıl önceki tarifemize göre yüzde 21-25 arasında oldu.” dedi.

Ahmet Turan Akkaya, suyun temel besin maddesi olduğu için satış fiyatının tarifeye bağlı olduğunu belirterek, su fiyatlarına gelen zamlardan sonra satışlarda fahiş zamları önlemek için yeni tarife hazırladıklarını, belirlenen rakamların üzerinde satış yapılamayacağını söyledi.

O dönemde de bir açıklama yaparak zamların gerçeği yansıtmadığını kaydettiklerini dile getiren Akkaya, “Araştırmalarımızda çok fahiş zamlar yapıldığını görmüştük. Tamam, pet şişenin hammaddesi ithal ediliyor ama yüzde 60’lara varan zam söz konusu değildi. “diye konuştu.

5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 62’nci maddesine göre temel besin maddesi olduğu için suyun satış fiyatı ilgili oda tarafından belirleniyor.

Tarifeyi 39 ilçeye gönderdik

Akkaya, su ve ekmeğin tarifeye bağlı olduğunu kaydederek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yeni tarifeyi belirlerken hem nakliyeyi, hem imalat maliyetini, hem dağıtımı yani tüm kalemleri dikkate aldık. Yeni tarifemizde zam oranı 3 yıl önceki tarifemize göre yüzde 21-25 arasında oldu. Şu anda bu fiyatlar imalatçıyı kurtaracak fiyatlardır. İstanbul’daki yakın membalarda bu fiyatların altında su satanlar var.

Yeni tarifeyi çıkardıktan sonra önce üst birliğimiz olan İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne gönderdik. Onlar onayladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdi. Orada 15 gün bekledi, herhangi bir itiraz olmadan kabul edildi. Şu anda 39 ilçe ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdik. Piyasanın denetlenmesi için tarifemiz belirlendi. Bundan sonra görev vatandaşlarımıza, basına, görevlilere düşüyor.”

Damacana su: 9,5 lira!

Akkaya, doların gerilediğini ancak zamların geri alınmadığını kaydederek yeni fiyatı belirlerken özellikle polikarbon damacana şişe sularının üzerinde durduklarını söyledi.

Dar gelirli vatandaşların genelde bu damacana suları kullandığını dile getiren Akkaya, ancak tarifede bardak sudan 19 litre damacanalara kadar her tür suyun fiyatını belirlediklerini aktardı.

Akkaya, yeni tarifeye göre 19 litre dönüşümlü polikarbon damacana suyun tavan fiyatının 9 lira 50 kuruş olarak belirlendiğini ifade ederek, 19 litre dönüşümsüz polikarbon damacana suyun ise en fazla 11 liraya satılabileceğinin altını çizdi.

Yüksek fiyatları ilgili kurum ve kuruluşlara bildirin

Akkaya, yeni belirledikleri fiyatlarla üreticinin, dağıtıcının veya bayinin zarar görmeyeceğine vurgu yaparak, 19 litrelik damacananın yaz aylarında 20 liraya kadar çıktığını, şu anda biraz düşse de yine de 14-15 liralara kadar satış yapıldığını anlattı.

Akkaya, “Tekrar ediyorum. Su, tarifeye bağlı acil gıda maddesi. 5362 sayılı kanunun 62. maddesini herkes açıp okuyabilir. Su satışında fırsatçılığı önlemek için, ağustos ayından beri mücadele ediyoruz. Bu konuda bazı firmalardan çok da uyarı aldım ancak ben görevimi yapıyorum. İlgili kurumlar da bu konunun üzerine giderek denetlemeli. Ben de bir su bayisiyim ve bu rakamların üzerinde satış yapmıyorum. “ ifadelerini kullandı.

Akkaya, yeni tarifeyi Ticaret Bakanlığı’na da gönderdiklerini belirterek, gerek esnaf odasına gerekse İTO’ya bağlı tüm esnafların bu tarifeye uyma zorunluluğunun bulunduğunu söyledi.

Vatandaşlara da uyarıda bulunan Akkaya, tarifenin üzerinde bir tutarla su satışı gerçekleştiren işletmelerin odaya veya ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilmesi gerektiğini vurguladı.

YORUMLAR


    0 YORUM