USD
EURO
ALTIN

Johannes Hahn: “Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri bitirilmeli”

Genişlemeden sorumlu üye Johannes Hahn, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’yle üyelik müzakereleri bitirilmeli” dedi.

Johannes Hahn: “Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri bitirilmeli”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Genişlemeden sorumlu üye Johannes Hahn, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’yle üyelik müzakereleri bitirilmeli” dedi. Hahn’ın geçen yıl “Türkiye AB sürecinden uzaklaşıyor. Bu tutum devam ederse üyelik gerçek dışı bir hal alır. AKP iktidarında üyelim mümkün görünmüyor” demesi de Ankara’yı kızdırmıştı.

Alman Die Welt gazatesine konuşan Hahn  “Türkiye’nin AB’ye öngörülebilecek bir tarihte üye olması gerçekçi değil. Türkiye ve AB için uzun vadede yeni yollara girilmesi ve üyelik müzakerelerinin bitirilmesi daha dürüstçe olur” dedi.

Türkiye ile 2005 yılından bu yana devam eden üyelik müzakerelerine bağlı kalınmasının ‘gerçekçi stratejik partnerlik yolunu da (kamuoyunda imtiyazlı ortaklık diye bilinir) kapattığını’ ifade eden Hahn, “AB ve Türkiye her iki tarafın da çıkarlarına uygun olarak yeni, stratejik bir partnerlik için çabalamalı” dedi. Hahn tarafların enerji, göç, Suriye’nin yeniden inşası ve Gümrük Birliği gibi alanlarda işbirliği yapabileceğini belirtti.

Hahn’ın görüşlerinin bağlayıcı özelliği yok ama konuyla ilgili nihai kararı verecek ülke liderleri üzerinde etkili olması ve üyeler arasındaki havayı yansıtması bakımından önemli.

Türkiye’nin 2005’te başlayan üyelik müzakereleri uzun süredir fiili olarak dondurulmuş durumda. Dondurulma sebebi ise 16 Nisan anayasa değişikliği paketinin kuvvetler ayrılığı ilkesi ve Kopenhag kriterleriyle uyumlu olmaması.

YORUMLAR


    0 YORUM