USD
EURO
ALTIN

Karaciğer yağlanmasıyla karşılaşmak istemiyorsak bu 7 süper besini tüketelim!

Günümüzde her 4-5 kişiden biri karaciğer yağlanmasıyla karşı karşıya…

Karaciğer yağlanmasıyla karşılaşmak istemiyorsak bu 7 süper besini tüketelim!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Günümüzde her 4-5 kişiden biri karaciğer yağlanmasıyla karşı karşıya. Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, bu soruna çözüm olarak 7 besin tavsiye ediyor.

Karaciğer yağlanması nedir? Karaciğer hücrelerinde aşırı derecede yağ birikmesiyle oluşan bir tür sağlık sorunudur. Bu hastalarda, karaciğerin kendini korumak için yağ bezleri oluşturduğu görülür.

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger’in karaciğer yağlanmasına karşı tüketilmesini tavsiye ettiği 7 besin şöyle…

1- Sarımsak, soğan, enginar gibi beyaz renkli sebzeler: Soğan ve sarımsak gibi besinlerin sülfür içeriği yüksektir. Bu yüzden tüketmeye özen gösterilmelidir.

Sülfür maddesi karaciğer yağlanmasına neden olan kimyasal maddelerin karaciğer hücrelerinden uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Ayrıca enginar, karaciğer detoksunu en iyi sağlayan beyaz sebzelerden biridir.

2- Yağsız süt ürünleri: Vücudun ihtiyacı olan protein alımına destek olması açısından, süt grubu besinlerini tüketmek çok önemlidir. Tabiki miktarda aşırıya kaçmamak gerekir. Süt ürünü tüketirken yağsız olanı tercih etmeliyiz.

3- Böğürtlen, mor üzüm ve yaban mersini gibi mor renkli meyveler: Antioksidan açısından zengin olan meyvelerin tüketilmesi meydana gelmiş olan karaciğer fonksiyon bozukluklarını giderir. Karaciğer yağlanmasına neden olan toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması için koyu mor renkteki kiraz, böğürtlen, kızılcık, mor üzüm ve yaban mersini gibi mor meyveler ara öğünlerde tüketilmelidir.

4- Tam buğdaylı tahıllar: Tam buğdaylı ekmek, yulaf kepeği, çavdarlı gevrek gibi kompleks karbonhidrat bakımından zengin tahıl grubu besinler aynı zamanda liften de zengin olduğundan hergün uygun miktarlarda tüketilmelidir.

5- Kurubaklagiller: Bitkisel protein ve lif içeriğinin yüksek, doymuş yağ içeriğinin düşük olması bakımından kurubaklagiller karaciğer yağlanmasına karşı tüketilmesi gereken besinlerdendir. Haftada 2 kez kurufasulye, nohut, mercimek, barbunya gibi kurubaklagil yemeği tüketmeye özen gösterilmelidir.

6- Kırmızı renkli meyve ve sebzeler: Domates, karpuz, kızılcık, kırmızı biber başta olmak üzere kırmızı renkli meyve ve sebzeler de çok güçlü antioksidan olan likopen ve C vitamini bolca bulunur. Karaciğer yağlanmasına karşı antioksidan desteği için kırmızı meyve ve sebzeler öğünlerde tüketilmelidir.

7- Su ve diğer sağlıklı içecekler: Karaciğer detoksu için hergün 2-2,5 lt su içmeye özen gösterilmeli, suya ek olarak şekersiz komposto, ayran, çorbalar, maden suyu, kefir vb. tüketerek sıvı alımına destek olunmalıdır.

YORUMLAR


    0 YORUM