USD
5,4781
EURO
6,2229
ALTIN
230,2879

Karbonatın çeşitli alanlardaki bir çok faydası

Karbonat dünyada pekçok evde kullanılan bulunması kolay ve ucuz bir malzemedir.

Karbonatın çeşitli alanlardaki bir çok faydası
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Karbonat dünyada pekçok evde kullanılan bulunması kolay ve ucuz bir malzemedir. Suda hemen çözülen (özellikle de sıcak suda), tuzlu ve asidik tada sahip beyaz bir tozdur. Karbonatı nerelerde nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Karbonatın En Bilinen Kullanım Alanları

Ağız temizliği için

. Dişlerinizi beyazlatmak için birebirdir, nefesinizi ferahlatır, diş taşlarını azaltır ve çürükleri önler. Doğrudan diş fırçasının üzerine dökerek kullanabilirsiniz. Karbonat ve su karışımıyla gargara yaparak ağız kokusunu giderebilirsiniz.

Güzellik ve bakım

Karbonat, cildimizdeki asidi etkisiz hale getirme özelliği sayesinde ev yapımı deodorant olarak kullanılabilir ve özellikle koltuk altı kokusunun önüne geçer. Biraz su ekleyerek macun kıvamına getirin ve koltuk altlarına uygulayın.

Eğer kepekten şikayetçiyseniz, saç derinize bir avuç karbonatla masaj yapın ve her zamanki gibi yıkayın. Başka bir çözüm de şampuanınızın içine karbonat karıştırmaktır. Saçınızı daha yumuşak ve kolay taranır hale getirecektir. Ayrıca, cildiniz için yenileyici bir maske hazırlamakta da kullanabilirsiniz. Yüzünüzü ıslatın ve ince bir tabaka karbonat uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve bol ılık suyla durulayın. Gözlerinize kaçırmamaya dikkat edin.

Banyo ve lavabo temizliği

Karbonat tıkanmış su borularını açar, gümüş temizleyicisi olarak kullanılabilir, banyo perdelerindeki küfü giderir (sabun ve sirkeyle karıştırın), tuvaleti temizler (yüzeye uygulayın, üzerine biraz sirke serpin ve gece boyunca bekletin, ertesi sabah temiz bir bezle silin), çamaşır yumuşatıcısı yerine geçer (her yıkama için ¼ su bardağı) ve banyo fayanslarından küf ve sabun artıklarını temizler (yarım litre suda iki yemek kaşığı karbonatı çözündürün).

Mutfak temizliği

Mutfak malzemelerini, özellikle de yanmış tencere ve tavaları, temizlemekte çok işe yarar (biraz deterjan ve iki yemek kaşığı karbonatla gece boyunca suda bekletin, sabah her zamanki gibi yıkayın). Ayrıca, duvarlardaki izleri geçirir, mobilyaları temizler (nemli bir süngerin ya da temizlik bezinin üzerine serpin), spor ekipmanını temizler (bir litre ılık suya dört yemek kaşığı katın), halılardaki yağ lekelerini çıkarır (halının üzerine serpin ve bir fırça yardımıyla ovun) ve yatak şiltelerini havalandırmakta kullanılabilir.

Koku giderici

Buzdolabınızdaki (buzdolabına ağzı açık bir kutu karbonat koyun),yastıklardaki (yastıkların üzerine biraz serpin, biraz bekletin ve elektrik süpürgesiyle süpürün ya da silkeleyin),  ve bulaşık makinelerindeki (her yıkamada yarım bardak koyun) kokuları giderir.

Böceklerle mücadele

Eğer karıncalar bitkilerinizi ve mutfağınız işgal ettiyse kapılarınızın ve pencerelerinizin önüne bir sıra karbonat dökün.

Evinizi hamam böceklerinden arındırmak istiyorsanız yarı karbonat yarı şekerden oluşan bir karışım hazırlayın ve mutfağın bazı köşelerine dökün.

Son olarak, eğer bahçeniz ya da saksı çiçekleriniz haşerelerin ya da mantarların istilasına uğradıysa bir yemek kaşığı karbonatı bir litre suda çözündürün ve bitkilerinizi bu karışımla sulayın. Aynı karışımı, bir bez yardımıyla yapraklarını temizlemekte de kullanabilirsiniz.

Sağlığınız İçinkarbonat-sirke

Karbonat, sivri sinek sokmasından ve güneş yanığından kaynaklanan ağrı ve kaşıntıyı dindirir (biraz suyla macun kıvamına getirip krem gibi sürün), yorgun ayaklarınızı dinlendirir (bir leğen ılık suya üç yemek kaşığı karbonat ekleyin ve ayaklarınızı içinde bekletin). Etkili bir asit gidericidir ve mide ekşimesini geçirir (bir bardak suya yarım tatlı kaşığı karbonat karıştırıp için)

YORUMLAR


    0 YORUM