USD
EURO
ALTIN

Mermer ocaklarındaki su birikintisi korkutuyor

Köylüler, firmaların bu bölgeleri tekrar doğaya kazandıracakları taahhüdünü verdiğini ancak buna uymadıklarını söylerken, çukurlarda biriken suların da tehlikeli olmasından endişe ediyor…

Mermer ocaklarındaki su birikintisi korkutuyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde bulunan 7 mermer ocağı, doğaseverlerin açtığı davalar neticesinde kapandı. Bölgeyi terk eden mermer firmalarından geriye ise kocaman çukurlar kaldı. Köylüler, firmaların bu bölgeleri tekrar doğaya kazandıracakları taahhüdünü verdiğini ancak buna uymadıklarını söylerken, çukurlarda biriken suların da tehlikeli olmasından endişe ediyor.

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde doğayı ve çevreyi kirlettiği gerekçesiyle mahkeme kararı ile kapatılan mermer ocaklarının bulunduğu alanlarda su birikintileri oluştu. Köylüler, su birikintilerinin tehlike saçtığını belirterek, yetkililerden yardım istedi.

Orhaneli ilçesinin kırsal Başköy Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 7 mermer ocağı, çevreyi ve doğayı kirlettiği gerekçesi ile köylüler ve doğa derneklerinin açtığı davalar sonunda faaliyetlerine son verdi. Ruhsatları iptal edilen şirketler, faaliyetlerini durdurup, bölgeyi terk edince, ocakların bulunduğu alanlar yeraltı sularıyla doldu. Köylüler, su birikintilerinin tehlike saçtığını belirterek, bu duruma tepki gösterdi.

MERMER FİRMALARI BIRAKIP GİTTİ!

Başköy Muhtarı Hasan Acar, kapatılan mermer ocaklarının bulunduğu alanın doğaya kazandırılmasını istediklerini belirterek, ”Mermer firmaları buraları doğaya kazandıracağız diye taahhütte bulundu. Kocaman çukurlar olduğu gibi duruyor, kimsenin umrunda deği. Doğayı harap edip, bırakıp gidiyorlar. Normalde bu hafriyatın düzeltilip, çukurların doldurulması gerekiyordu. Bu sulara insan düşebilir, hayvan düşüp boğulabilir. Hayati risk söz konusu. Bölgenin ağaçlandırmasını istiyoruz” dedi.

YORUMLAR


    0 YORUM