USD
EURO
ALTIN

Metabolizmanızı doğal yollardan hızlandırmak istiyorsanız yer elması tüketmenizi öneririz

Günümüzde sık duyduğumuz metabolizma sözcüğü için genel bir tanım yapmak gerekirse  vücudumuzun temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için…

Metabolizmanızı doğal yollardan hızlandırmak istiyorsanız yer elması tüketmenizi öneririz
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Günümüzde sık duyduğumuz metabolizma sözcüğü için genel bir tanım yapmak gerekirse  vücudumuzun temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yaktığı enerji miktarıdır diyebiliriz. Bir de bazal metabolizma denen bir kavram var ki o da hiç hareket etmeden uyku halinde bile vücudumuzun harcadığı enerjidir. Hormonsal nedenler, hareketsizlik veya yaşa bağlı olarak azalmaya mahkum olan bazal metabolizma kilo almaya başlama sebeplerimizin en başında gelir. Bunu hızlandırmanın en iyi yolu ise bol bol yer elması tüketmek! Faydalarını ve pişirilme yöntemlerini Beslenme ve Diyet uzmanı Hülya Çağatay anlattı.

Yaşla birlikte azalan metabolizma hızının azalmasının bir diğer nedeni de 25-30 yaşlarından itibaren vücutta metabolizma hızında rol oynayan 7- keto düzeyi azalmasıdır. Bu madde insan vücudunda bulunan fakat yaşla beraber miktarında azalma olan bir metabolizma hızlandırıcıdır. Dışarıdan alımı da mevcut olan bu maddenin mükemmel bir kaynağı olan yer elması, sebze reyonlarında bolca bulunmaktadır.

Kimi ailelerin mutfaklarına hiç girmeyen bu sebze aslında oldukça lezzetlidir. Çocuklarımızı bu lezzete alıştırmak için onların sevdiği sebzelerle birlikte pişirerek damak zevklerine uygun hale getirebiliriz. Hem zeytinyağlısı hem de kıymalı yemeği yapılabilir. Yer elması 7-keto bakımından zengin bir besindir ve haftada 1-2 defa tüketiminde metabolizma desteği olarak ciddi rol oynar.

İşte size lezzetli bir salata tarifi:

Yer Elması Salatası Tarifi için Malzemeler

4 adet yerelması

1 adet havuç

Suyu alınmış veya süzme yoğurt

Maydanoz veya Dereotu

1 diş sarımsak

Zeytinyağı

Limon

Tuz

Bir miktar ceviz

Yoğurtlu Yer Elması Salatası Yapılışı

Soyulmuş yer elması ve havuç, yoğurdun içine rendelenir ve diğer malzemeler üzerine ilave edilir. İyice karıştırıldıktan sonra, cevizler iri iri dövülerek üzerine serpilir.

Yer Elmasının kararmasını önlemek için soyduktan sonra su içine atın veya soyulmuş yer elmalarının üzerine limon sürün.

YORUMLAR


    0 YORUM