USD
EURO
ALTIN

Mısır’da Kutlu Doğum Etkinlikleri

Tüm dünyanın yanı sıra Mısır’da “Kutlu Doğum” Müslümanlar için çok farklı bir anlam ifade ediyor; adeta tüm bir seneyi bugüne hazırlık ile geçiriyorlar…

Mısır’da Kutlu Doğum Etkinlikleri
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Mısır Fatimi halifesi Muizz’in 973’te Kahire’yi almasının Efendimiz( SAV)’in doğum gününe denk gelmesiyle bir kutlama şöleni yapılmasını istemiştir.

İlk mevlid-i nebi töreninin yapıldığı Kahire’deki bu tören; Selahaddin Eyyubi, Zengi ve Erbil atabeyliklerinin de devam ettirmesiyle günümüze kadar ulaşan bir gelenek olmuştur.

Kutlu Nebi’nin, Mevlidi:

Bu hafta, Efendimiz (SAV)’in doğduğu mübarek “Kutlu Doğum” haftasıdır. Dünyanın her yerinde Müslümanlar, bu kutlu haftayı dini neşideler, O (SAV)’nun adına yazılmış kasideler, naatlar ve ilahiler eşliğinde büyük bir coşkuyla kutlarlar Kutlu Nebi’nin, kutlu doğumunu…

Müslümanlar için çok farklı bir anlam ifade ediyor

Tüm dünyanın yanı sıra Mısır’da “Kutlu Doğum” Müslümanlar için çok farklı bir anlam ifade ediyor; adeta tüm bir seneyi bugüne hazırlık ile geçiriyorlar. “Kutlu Doğum” gününün yaklaştığı 1-2 hafta öncesinden çok rahat bir şekilde anlaşılır; Mısır’ın tüm sokakları kendi kültürünü yansıtan kumaşlar ile bir gelin edasıyla süslenir. Pastaneler, kutlu doğum haftasına özel imal edilen şekerlemeler ile donatılır, Efendimiz (SAV)’in mubarek mevlidini kutlayan insanları bu şekerlemeleri; yoldan geçenlere, ev ziyaretlerinde ve bilhassa “Kutlu Doğum” günü camilerde birbirlerine ikram ederlerken görebilirsiniz.

Kutlu Doğum, Kahire’de tüm tarikatlar ve kolları, sancak-ı şerifleriyle 1000 yıllık El-Ezher Cami’nin bulunduğu bölgeye ismini veren Hüseyin Cami’nin avlusuna birer birer girip zikir yapmaları ile başlar. Yatsı namazı kılındıktan sonra insanlar, birbirlerine iyi dilek temennilerinde bulunup, evlerine çekilirler.

Alemi İslam’ın, tefrika içinde boğulduğu, birbirlerine karşı açtıkları iktidar ve otorite savaşlarının yapıldığı ve çoğu İslam-i fırkanın “Doğru olan biziz” bataklığında boğulduğunun aksine Mısır’da tüm tarikatların (Şazeli, Nakş-ı bendi, Mevlevi, Rüfai  vs..) ve tarikatlara mensup olmayan halkın da katılımıyla kutlanan Efendimiz(SAV)’in kutlu doğumu, tüm dünyaya birlik,beraberlik ve kardeşlik dersi veriyor.

 

Turkey Today-Kahire

M. Esat Zeybek

YORUMLAR


    0 YORUM