USD
EURO
ALTIN

SÜREÇ YAZILARI AYAK SESLERİ-6

Ayak sesleri dememize bakmayın. Bir de karda yürüyüp izini belli etmeyenler var…

SÜREÇ YAZILARI    AYAK SESLERİ-6
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ayak sesleri dememize bakmayın. Bir de karda yürüyüp izini belli etmeyenler var. İzleri yok ki sesleri olsun.  Onların ayak sesleri çok sonra duyuluyor, testereye keçe saran hırsızınki gibi…

Testereyi sarmalamış ki dükkanın kepengini keserken ses çıkmasın. Tabi polise enselenmiş. Polis ne yaptığını sorunca da “Kemençe çalıyorum.” demiş. Polis “Hani ya bunun sesi?” diye sorunca  “Benim çaldığım kemençenin sesi yarın duyulur!” buyurmuş.

Diyeceğim o ki konumuz “fiş”. Bir alış veriş, bir fiş değil tabi ki. İlkokuldaki okuma fişleri hiç değil. “Erkek fiş mi yoksa dişi fiş mi?” diye sorarsanız o da değil. Malum, vatandaşların dînî inanç, siyasi görüş ve benzeri kriterlere göre fişlendiği ve bu fişlerin belli usullerle işlendiği sistemden bahsediyoruz.

Bugünün fişlerini beğenmeyip yetersiz buluyorsanız,  “Nerede o eski fişleeer!” deyip 28 Şubat’ı arıyorsanız merak etmeyin. Yirmi sekiz şubatın küllerinden doğan zamâne kaknüsleri, “İmha edeceğiz.” dedikleri o dönemin fişlerini bırakın imhâyı, bir de ikmâl etmişler. Herkesi fişlemişler.

Yeri geldiğinde askerin gücü tükenince delik çorabıyla, yamalı şalvarıyla cepheye top mermisi taşıyan bu millet; polis istihbarat, milli istihbarat, jandarma istihbarat, JİTEM ve daha bilmem nesi varsa toplanıp humma ile çalışsalar da aciz kaldıkları böyle küllî bir fişleme çalışmasında kolları sıvadı. AKP ilçe teşkilatları, kuyruk acılı komşular, küskün akrabalar, ticârî rakipler derken kim varsa bunlara destek olarak fişlerin işlenmesi hususunda taşın altına elini koydu. Ne de olsa ordu milletiz. Zaten ordunun da işi gücü düşmanla değil de rejim söylemine sarılıp milletle uğraşmak.

Yirmi Sekiz Şubat eyyamında bir dostun evindeydim. O ilçe ikiye bölünmüştü. Yarısı TKP’li, diğer yarısı da MHP’li. Garip olsa da gerçek. Eve bir  MHP’li misafir geldi. Benim gibi bir yabancıyı garipsemeksizin sohbet boyunca pervasızca konuştu. Ben çayımı yudumlarken dostu olan ev sahibi ile konuşmalarını ibretle izledim. Kadrolaşma konusunda ihtisas sahibi olan MHP’lilerden biri olan misafirin,  falanın ismini listede kırmızı kalemle çizilmiş gördüm.” ve benzeri sözleri de fişleme faaliyetleri hakkında fikir veriyordu.

Geçtiğimiz aylarda bir bayanın eşini cemaate iltisaktan almaya gelen kahraman polislerimiz, söz konusu şahsın dokuz sene önce vefat ettiğini öğrenince fişleri güncellemeyip üstünkörü piyasaya sürenlere sövmesin de ne yapsın? Mesleğin de bir itibarı var değil mi? İtibar yerle yeksan, geri dönmüşler.

Yani senelerdir insanımız hakkında tutulan fişler,bu süreçte öylesine amansızca işleme kondu ki bu hazırlığın; sürecin en derinden işleyen ayak sesleri olduğu anlaşıldı. Öyle ya: Fişler hazır olmasa işler nasıl böyle seri yürür, bir günde yurdun dört bir yanında bunca insan nasıl derdest edilebilirdi? Adamlar çalışmış. Ne demişler? “Erken kalkan, yol alır.” ya da “Su uyur,- dost görünen- düşman uyumaz.”

Bu hafta sosyal medyada çokça karşımıza çıkan Halit Kılıç Bey’in videosu da mevzumuza ışık tutar mahiyette. İtibarda israf olmaz diyen sonradan görmenin hazineyi doldurup taşırdığı(!) ve üç kuruşluk beyaz Torosların siyah transporter’lara inkılâb ettiği günlerde  (sahte darbeden çok önce) kaçırılan Halit Bey’e, hizmet insanlarının  isimlerinin bulunduğu liste okutulur ve bunların camiadan olduğu, bunları tanıdığı hususnda kendisinden imza istenir. Üç gün alıkoyarlar, imza vermeyen adamcağız kendini bir sabah erkenden yol kenarında bir yerde bulur. Buraya baygın vaziyette getirilmiştir. Adamlar acaba neyin hazırlığındaydılar ki birilerinin fişlendiği listeleri, kullanmak üzere arşivliyorlardı?

Bu süreçte ayyuka çıkan “f..metre” fişleri ise bu yazıya değil, kitaplara sığmayacak mahiyette olduğu için onları ve icatçısı olan nesbi gayri sahihleri ileride yazılacaklara havale ediyorum.

Meğer devletliler, milleti fişlemekten iş yapmaya vakit bulamamışlar. Ne demişler? Fiş, fiş,fiş.

Netice? Mâfîşşş

Kerem UMAR

YORUMLAR


    0 YORUM