USD
EURO
ALTIN

Üzümün faydası saymakla bitmiyor

Üzüm, her yaştan herkesin yüzyıllardır severek yediği ve sağlık bakımından…

Üzümün faydası saymakla bitmiyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Üzüm, her yaştan herkesin yüzyıllardır severek yediği ve sağlık bakımından çok faydalı bir meyvedir. Üzüm yediğimizde vücudumuza olan etkisi ve iyi geldiği hastalıkları şöyle sıralayabiliriz:

Yeşil üzümün faydaları: Yeşil üzüm, B1 ve B2 vitaminleri ve demir, magnezyum, fosfor, potasyum gibi mineraller açısından zengindir. Yeşil üzümden şu şekilde faydalanabiliriz: Üzüm suyu, üzüm sirkesi, üzüm pekmezi, üzüm hoşafı. Hatta üzümünün yaprakları, çekirdeği ve posası bile tüketilebilir.

Kara üzümün faydaları: Kara üzüm, kan yapıcı özelliğinden dolayı yeşil üzümden farklıdır. Yağ yakımını kolaylaştırır. Kara üzümün çekirdekleri ve kabukları tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Kara üzüm vücudu virüslerden arındırarak hastalanma olasılığını en aza indirmektedir. Aynı zamanda kara üzüm kansere yakalanma riskini de en aza indirir.

Beyin gelişimi için gereklidir: Unutkanlığa karşı birebir olduğu için öğrencilere bolca tavsiye edilir. Özellikle üzümün kurusu, beyin gelişimi açısından destekleyicidir.

Alzheimer’a iyi gelir: Üzüm Alzheimer hastalığından muzdarip hastalarda amiloid-beta peptit seviyelerinin azaltılmasında yardımcı olur. Üzüm beyin sağlığını da koruyarak, beynin işlevlerini düzenli bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur.

Bağırsakları çalıştırır: Hazımsızlığı gidermesi ve bağırsakların hızlı bir şekilde çalışmasında da üzümün faydası bilinmektedir.

Meme kanserinden korur: Yapılan araştırmalara göre üzümün içerdiği antioksidanlar açısından meme kanserine iyi geldiği bilinmektedir. Günde bir kase veya bir bardak tüketilen üzüm suyunun meme kanserine bağlı gelişen tümörleri engellediği ortaya çıkmıştır.

Üzüm cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir: Üzüm genel cilt sağlığı için faydalı bir meyvedir ve cilt bakım ürünlerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Üzüm fitokimyasal ve antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Üzüm ayrıca cilt sağlığı için hayati önem taşıyan C vitamini bakımından zengindir.

Kansızlığa iyi gelir: Aynı zamanda soğuk pres olarak satılan üzüm pekmezinin kansızlığa iyi geldiği söylenmektedir. Günde bir kaşık tüketilen üzüm pekmezi kansızlığı gidermeye yardımcı olur. Üzümün en önemli faydaları arasında güçlü antioksidan özelliği yer alır. Meyveler arasında en güçlün antioksidanın üzümde olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda üzüm, yorgunluğun giderilmesini ve stresin atılmasına yardımcı olmaktadır.

Peki üzümün zararı var mıdır?: Üzümün sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Ancak her meyvede olduğu gibi üzümün de içerisinde bulunan şeker nedeniyle şeker hastalarının tüketmemesi gerektiği söylenmektedir.

YORUMLAR


    0 YORUM