USD
5,4781
EURO
6,2229
ALTIN
230,2879

Yeşil kahvenin faydaları nelerdir

Yeşil kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinden 5 metreye kadar büyüyebilen bir ağaçtır…

Yeşil kahvenin faydaları nelerdir
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Yeşil kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinden 5 metreye kadar büyüyebilen bir ağaçtır. Normal kahve gibi kavrulma işleminden geçmediği için, faydalı etkilerini kaybetmemiştir. Uzmanlar klorojenik asit yönünden zengin yeşil kahvenin kalp-damar sağlığını desteklediğini söyledi.

Yeşil kahve çekirdeğinin, kan şekeri düzeyini kontrol etmeye yardımcı olduğu ve bu şekilde diyabet riskini azaltabileceğine dair çalışmalar mevcuttur. İçeriğindeki kafein ve klorojenik asit sayesinde, belli düzeyde yağ yakımını hızlandırıcı etki gösterdiği bilinmektedir.

Bazal metabolizmayı hızlandırarak kilo verme ve kilo korumaya yardımcı olabilir. Yüksek antioksidan etkiye sahiptir, hücre hasarını önleyerek yaşlanma etkilerinin azalmasına yardımcı olur. İçeriğinde bulunan antioksidanlar, İyi huylu kolesterolü (HDL) yükseltip, kötü huylu kolesterolü (LDL) düşürmeye yardımcı olur ve kan basıncını azaltır.

Kahvenin kavrulması onlara ayrı bir renk, aroma ve koku verir. Ancak kahveyi kavururken bir antioksidan olan ‘Klorojenik Asiti’ de ortadan kaldırmış oluruz. Yeşil kahve diğer kahveler gibi işlem görmediği için, klorojenik asit yönünden zengindir. Ayrıca diğer kahveler gibi kavrulmadığı için kafein oranı daha düşüktür.

Kısa süreli hafıza üzerinde etkilidir. Mental performans ve dikkati artırır. Yeşil kahve çekirdeği tadının normal kahve tadından farkı yok. Sağlıklı bireyler için günde iki fincandan fazla tüketilmesi önerilmiyor.

Kalp-damar sağlığını destekler. Serbest radikallerin vücuttaki zararlı etkilerini önler. Bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcıdır. Enerjiyi artırıcı ve canlandırıcı etkisi vardır. Zinde hissettirir. Beyni ve sinir sistemini uyarıcı özelliği vardır.

Yeşil kahve, aşırı miktarda tüketildiği zaman ise uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk, bulantı, kusma, kalp ritminde artış, baş ağrısı ve kaygı gibi zararlı durumlar oluşturabiliyor.

Yeşil kahve nasıl pişirilir?: Yeşil kahve normal Türk kahvesi gibi hazırlanıyor. Kahvenizi öğüttükten sonra cezveye su koyun. Ardından kahveyi ekleyin. Kaşık yardımı ile iyice karıştırın. Daha sonra cezveyi ocağa koyun. Kısık ateş üzerinde pişirin. Kahveniz kaynamaya başladığı an ateşten alın. Çay süzgecinden süzerek, kahve fincanına koyun.

YORUMLAR


    0 YORUM