USD
EURO
ALTIN

Akın İpek’in iadesi ile ilgili Londra Adalet Müşaviri Ankara’ya çağrıldı, hakkında soruşturma başlatıldı

İngiltere’de mahkemesi sonuçlanan Koza İpek sahibi Akın İpek’in Türkiye’ye iadesi talebi reddedildi.

Akın İpek’in iadesi ile ilgili Londra Adalet Müşaviri Ankara’ya çağrıldı, hakkında soruşturma başlatıldı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İngiltere’de mahkemesi sonuçlanan Koza İpek sahibi Akın İpek’in Türkiye’ye iadesi talebi reddedildi. Bunun üzerine Adalet Bakanlığı, Londra Adalet Müşavirini Ankara’ya çağırarak hakkında inceleme başlattı.

Koza İpek Holding sahibi Akın İpek’in İngiltere’den iade talebinin reddinden sonra Adalet Bakanlığı, Türkiye’nin Londra Adalet müşaviri hakkında soruşturma başlattı. Adalet Bakanlığı, Akın İpek davasına ilişkin, “Bakanlığımız tarafından gönderildiği iddia edilen ve sosyal medya hesaplarında paylaşılan söz konusu bilgi notunun Bakanlığımız yazışma usulleri ile uyuşmadığı; herhangi bir unvan, isim ve imza da taşımadığı açıkça görülmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Adalet Bakanlığından, “Londra Adalet Müşaviri hakkında inceleme başlatılmış ve Ankara’ya çağrılmıştır” açıklaması yapıldı.

İngiliz mahkemesi, Ankara’daki “çatı davası” nda ismi geçen Koza Holding sahibi Akın İpek’in Türkiye’ye iadesiyle ilgili talebin reddine karar vermişti. İddiaları yetersiz bulan mahkeme Türkiye’de adil yargılanmanın bulunmadığını da özellikle vurgulamıştı.

Adalet Bakanlığı’nın açıklaması şöyle:

“Bakanlığımız, sosyal medyada dolaşan haber ve yorumlar üzerine hemen bir inceleme başlatmıştır.

Akın İpek davası olarak da bilinen iade davasında, İngiliz mahkemesince ek bilgi talepleri, mahkeme kararında da değinildiği üzere, Bakanlığımız tarafından 87 sayfalık ayrıntılı bir metinle karşılanmış, bu bilgi ve belgeler usulüne uygun olarak 13.09.2018 tarih ve 98696 sayılı yazı ile diplomatik yoldan gönderilmiştir. Bu yazı ve eklerinde haberlere konu olan değerlendirmeler yer almamaktadır.

Sanık ve avukatlarının, Türkiye’deki adil yargılama şartlarına yönelik dava sürecindeki asılsız iddiaları üzerine, Londra Adalet Müşaviri tarafından kendi inisiyatifi ile ayrıca 1 sayfalık bir bilgi notu hazırlanarak İngiliz Savcılık makamı ile paylaşıldığı öğrenilmiştir.

Yargı yetkisi içindeki konularda Bakanlığımız tarafından kurumsal görüş oluşturulması söz konusu değildir. Bilgi notu içinde yer verilen değerlendirmelerin Yargıtay içtihatlarıyla da uyumlu olmadığı anlaşılmıştır.

Dış muhataplarımızın ( İngiltere yetkili adli mercilerinin) bu çerçevede bilgilendirilmesi için gerekli girişimlerde bulunulmuştur.

Londra Adalet Müşaviri hakkında 30.11.2018 itibarıyle inceleme başlatılmış ve ilgili aynı tarihte Ankara’ya çağrılmıştır.”

YORUMLAR


    0 YORUM