USD
EURO
ALTIN

Diyet yaparken ekmeği hayatınızdan çıkarmak zorunda değilsiniz…

Nasıl mı? Cevabı yazımızda…

Diyet yaparken ekmeği hayatınızdan çıkarmak zorunda değilsiniz…
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Diyet yapmaya karar verdiğimizde ilk yaptığımız şey ekmeği hayatımızdan çıkarmak oluyor. Oysa yapacağımız doğru tercihlerle ekmek diyet listemizin bir parçası olabilir.

Karbonhidrat ve ekmek tüketiminin sınırlandırıldığı diyetler, kilo verimi için sıkça başvurulan yöntemler arasında gösteriliyor. Özellikle rafine karbonhidrat ve basit şekerler, yüksek glisemik indekse (GI) sahip oldukları için kan şekerini aniden yükselterek bir süre sonra acıkmaya yol açıyor. Bu da diyet sürecinin zorlaşmasına ve hatta aksamasına sebep oluyor.

Aslında diyet süreçlerinde tüketimini kestiğimiz karbonhidratların vücudumuzda pek çok önemli görevi var. Kan glukozunu ayarlayan ve beynin glukoz ihtiyacını karşılayan karbonhidratlar yetersiz düzeyde alınırsa, beyin ihtiyacı olan glukozu bulamaz ve gerekli miktarı kas dokusundan kullanmaya başlar. Bu da kişide kas kaybına yol açar. Ayrıca karbonhidratlar, konsantrasyonu korumak ve daha iyi bir ruh hali sağlayan serotonin üretimi için de kritik önem taşır.

Diyet süreçlerinde tüketimi ilk sınırlanan karbonhidratlardan olan ekmeği, doğru tercihler yaptığımız takdirde hayatımızdan çıkarmak zorunda değiliz. Günümüzde pek çok ekmek alternatifi mevcut. Örneğin kepekli tahıllar sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası olacaktır. Ayrıca çavdarlı, yulaflı, tam tahıllı, keten tohumlu, ruşeymli, zeytinli-cevizli, mayasız, mısırlı ve odun ekmeği de yine diyet süreçlerinde hem lezzet hem de karbonhidrat ihtiyacımızı sağlıklı bir biçimde karşılayacaktır.

Özellikle tam tahıllı ekmekler, tiamin, riboflavin, niasin ve folat gibi B grubu vitaminler açısından zengin olmakla birlikte, bu vitaminlerden tiamin, beynin ihtiyacı olan enerji üretimi için de önemli rol oynar. Tam tahıllı ekmekler yoğun lif, demir, magnezyum ve selenyum içeriği ile de öne çıkıyor. Kepeği ayrılmadan hazırlanan tahıl ürünleri, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini zayıflatıyor.

Sadece diyet yaparken değil her zaman dikkat etmemiz gereken önemli hususlar şunlar:

* Rafine karbonhidrattan ve dolayısıyla beyaz unla hazırlanan ekmekten kesinlikle kaçınılmalı.* Kepekli, tam tahıllı, çavdarlı vb. ekmekleri de tüketirken aşırıya kaçmamak gerekiyor.* Ne kadar ekmek tüketilmesi gerektiği, karbonhidrattan gelen enerji miktarının beslenmemizin ne kadarını kaplayacağına bağlı olarak kişiden kişiye göre değişiyor.

* Sağlıklı beslenmede tüketilen besinin %45-55 kadarı karbonhidrat olabilir ama bu değer yalnızca ekmek üzerinden hesaplanmıyor. Meyve, süt, yoğurt, sebze, makarna, bulgur ve pirinç pilavı da karbonhidrat olduğu için, menümüze göre değerlendirme yapmamız gerekiyor.* Kilo verme hedefimiz, yaşımız, cinsiyetimiz ve çalışma tempomuz, kaç dilim ekmek yememiz gerektiğini doğrudan etkileyen kıstaslar arasında.* Diyetimiz ve hedeflerimiz ile çelişmiyorsa, öğün başına 1-2 dilim ekmek yemek uygun olacaktır.

YORUMLAR


    0 YORUM