USD
EURO
ALTIN

Fransa’da akaryakıt protestoları devam ediyor

Fransa’da 17 Kasım’da başlayan akaryakıt zammı protestosu hızla yayılıyor…

Fransa’da akaryakıt protestoları devam ediyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Fransa’da 17 Kasım’da başlayan akaryakıt zammı protestosu hızla yayılıyor. “Sarı yelekliler” adı verilen grup olayları gittikçe büyütüyor.

Akaryakıt zammına gelen ek vergilerde dolayı sokaklara dökülen sarı yeleklilerin protestosu yüzünden hükümet zor günler geçiriyor. Ülkede OHAL konuşuluyor.

Fransa’da akaryakıt zamlarına karşı başlayan Sarı Yelek protestosu bugün de sürüyor. Paris’te Şanzelize Bulvarı’ndaki polis barikatlarını aşmaya çalışan Sarı Yeleklilere polis biber gazı ve tazyikli su kullanarak saldırdı. Fransa Başbakanı Édouard Philippe 120 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Sabah saatlerinden itibaren Paris’teki Zafer Takı önünde toplanan göstericilerin sayısını polis 2 bin olarak açıkladı. Ülke genelinde bugün düzenlenen protestolara polis verilerine göre 31 bin kişinin katıldığı, eylemlerde 582 yolun kapatıldığı belirtildi.

Fransa ve Hollanda’da sokaklara dökülen sarı yelekliler, istediklerini alana kadar durmayacak gibi görünüyor. Şimdi ise sokak eylemleri Belçika’ya sıçradı.

Sarı yelekliler kim?

Hiçbir sendika ya da siyasi partiye bağlı olmayan ve sosyal medya üzerinde organize olan “Sarı Yelekliler”, ülke genelinde yüzlerce cadde ve yolda blokaj eylemi gerçekleştiriyor.

Bu hareketin başlamasında Priscillia Ludosky adlı Fransız kadının akaryakıt fiyatlarına yapılan zammı protesto eden imza kampanyası etkili oldu. Sosyal ağlarda 29 Mayıs’ta başlayan imza kampanyasına yaklaşık 870 bin kişi katıldı.

Sarı yelekliler, sokağa çıkan insanlar alım gücünün düşmesini protesto ederken her şeyden önce “dinlenmediklerini” savunuyor. Sarı Yelekliler bu anlamda seslerinin yöneticiler tarafından duyulmadığını düşünen öfkeli bir kalabalık.

YORUMLAR


    0 YORUM