USD
EURO
ALTIN

Fransa’daki protesto dalgası iki AB ülkesine daha yayıldı

Fransa’da yaklaşık 2 hafta önce akaryakıt zammını protesto için başlayan gösteriler hızla yayılıyor. Başkent Paris’te başlayan eylemlerde protestocular güvenlik güçleriyle çatıştı. Olaylarda 129 kişi gözaltına alındığı, 18 kişinin yaralandığı bildirildi. Başkent Paris’ten sonra Bordeaux, Breste, Toulouse, Lille ve Marsilya’da da göstericiler polisle çatışırken, Fransa’nın komşuları Belçika ve Hollanda’da da gösteriler düzenlendi. Paris’in merkezindeki Champs-Elysees Caddesi’ne girmek […]

Fransa’daki protesto dalgası iki AB ülkesine daha yayıldı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Fransa’da yaklaşık 2 hafta önce akaryakıt zammını protesto için başlayan gösteriler hızla yayılıyor. Başkent Paris’te başlayan eylemlerde protestocular güvenlik güçleriyle çatıştı.

Olaylarda 129 kişi gözaltına alındığı, 18 kişinin yaralandığı bildirildi. Başkent Paris’ten sonra Bordeaux, Breste, Toulouse, Lille ve Marsilya’da da göstericiler polisle çatışırken, Fransa’nın komşuları Belçika ve Hollanda’da da gösteriler düzenlendi.

Paris’in merkezindeki Champs-Elysees Caddesi’ne girmek isteyen göstericilere polis müsaade etmeyince, göstericiler polisle çatıştı. Protestocular, taş atarak ve sokaklardan topladıkları bisikletleri yakarak polise karşılık verdi. Çok sayıda kamu aracının ve binanın zarar gördüğü olayların ardından 400’ü aşkın gösterici gözaltına alındı.

Yaşananların ardından gösteri dalgası Belçika’nın başkenti Brüksel’e taşındı. Brüksel’de hafta sonu çıkan olaylar göstericilerle polisi karşı karşıya getirdi.

Sarı yelek giyen ve sosyal medya üzerinden haberleşen göstericiler ile polis arasında çatışma yaşandı. Brüksel’de 2 polis aracı yakılırken, Belçika polisi göstericilere gaz ve tazyikli suyla müdahale etti.

Brüksel’de hayat durdu.

Brüksel’de bu yapılması planlanan Sarı Yelekliler protestosunun hafta başında iptal edildiği açıklanmıştı. Ancak buna rağmen, Cuma günü saat 11:00 sıralarında, sarı yelek giyen bir grup gösterici, Brüksel’in merkezindeki Kunst – Wet çevresinde toplanmaya başladı.

Yaşananların ardından toplu ulaşım seferleri dururken, kentte trafik karmaşası meydana geldi. Merkezdeki bazı tüneller kapatıldı. Tramvay ve otobüs seferleri durduruldu.

Belçika Başbakanı Michel, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, şiddetin cezasız kalmayacağını söyledi. İçişleri Bakanı Jan Jambon da, yaşanan olayları “utanç verici” olarak değerlendirdi.

Jambon, “Toplumu korumak için elinden gelenin en iyisini yapan polis memurlarına yönelik anlaşılmaz bir şiddet var” dedi.

Hollanda polisi eylem için protestocuları Türk Büyükelçiliği’ne gönderdi.

Fransa’da başlayan “Sarı Yelekliler” protestosu, Belçika’nın ardından Hollanda’ya da sıçradı. Cumartesi günü hükümet merkezi Lahey ile Maastricht, Groningen ve Nijmegen kentlerinde protesto gösterileri yapıldı. Polis, ilk belirlemelere göre 3 kişiyi gözaltına aldı.

Protestocular, uyarı üzerine kısa süreliğine dağıldıktan sonra, tekrar parlamento önüne geldi. Polis, gösteri için izin alınmadığını belirterek, 100’den fazla kişinin parlamento önünde toplanamayacağını söyledi. Polis, protestoculara eylem için Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği binasının karşısında bulunan Malieveld alanını gösterdi.

Gösterinin düzenlenmesine öncülük eden isimlerden biri olan Ingeborg Westerhoff, Fransa’daki eylemlerden ilham aldıklarını söylüyor. Amaçlarının, sorunları barışçıl yollardan dile getirmek olduğunu söyleyen Westerhoff, “Kendilerini şiddet yoluyla ifade etmek isteyenler varsa, o onların sorunu. Herkes kendinden sorumlu” diyor.


Sarı yelekliler protestosu neden başladı?

Sarı Yelekliler protestosu, Fransa’da, Ocak ayından itibaren gelecek vergilerle petrolün litre fiyatının 2,9 euro cent, dizelin litre fiyatının ise 6,5 euro cent artırılması kararı üzerine başlamıştı.

Göstericiler, Fransa’daki araçlarda zorunlu olarak bulundurulması gereken sarı yelekleri giyiyor. Bu yelekler, trafik sırasında olası bir acil durum veya kaza sırasında ve sonrasında yardımcı ve fark edilebilir olmak için giyiliyor.

YORUMLAR


    0 YORUM