USD
EURO
ALTIN

Futbol kurallarında önemli değişiklikler yapılıyor!!!

2018 Dünya Kulüpler Şampiyonasında ilk defa denenecek olan yeni kurallarla…

Futbol kurallarında önemli değişiklikler yapılıyor!!!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

2018 Dünya Kulüpler Şampiyonasında ilk defa denenecek olan yeni kurallarla zaman kaybının daha aza indirilmesi planlanıyor.

Değişikliğe gidilen ilk kural kalecinin aut atışı kullandığı sırada topun ceza sahasına çıkmasının beklendiği kural. Bu kuralın dışında futbolda iki değişiklik daha yapılacak. Kural değişiklikleri ilk kez 2018 Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda denenecek.

 

Bu yıl Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen 2018 Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda bir ilk yaşanacak ve kalecinin kullandığı aut atışında top ceza sahasını terk etmeden futbolcuların topa dokunmadığı kural değişiyor. Yeni değişikliğe göre,  futbolcular aut atışı sırasında yine ceza sahasında durabiliyor ancak artık ceza sahasını terk etmeden topa müdahale edebilecek.

Değişikliğe gidilecek ikinci kural ise, oyundan çıkan futbolcunun orta sahaya kadar geleceği kuralı. Bunda sonra oyundan çıkan futbolcular, kendilerine en yakın yerden sahayı terk edecek. Böylece oyuncu değişikliği ile zaman geçirmenin önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

Turnuvada denenecek bir başka değişiklik ise disiplin yönetmeliğinde yapılacak.

 

Daha önce bir maçta kırmızı kart gören futbolcu, aynı organizasyon maçlarında cezasını çekiyordu. Artık, hangi turnuva olduğuna bakılmaksızın, kırmızı kart gören bir futbolcu, takımının bir sonraki maçında oynayamayacak.

 

FIFA’nın yeni kuralları denediği Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda daha önce de Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi denenmiş, yararlı bulunmasının ardından sistem Dünya Kupası’nda ve Avrupa’nın birçok liginde kullanılmaya başlanmıştı.

 

YORUMLAR


    0 YORUM