USD
EURO
ALTIN

Hangi gıdalar nasıl temizlenmeli?

Sağlığına önem verem insanlar, gıdaları yıkamanın sağlığımız için son derece önemli olduğunu bilirler.

Hangi gıdalar nasıl temizlenmeli?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Sağlığına önem verem insanlar, gıdaları yıkamanın sağlığımız için son derece önemli olduğunu bilirler. İşlem çok kolay gibi gözükse de yıkamalarınızın yanlış olabilme ihtimali var. Peki, hangi gıdalar nasıl yıkanmalı? İşte cevabı:

Dondurulmuş meyve ve sebzeler: Dondurulmuş sebzeler gerçekten hayatımızı kolaylaştırır. Sadece tavaya koyun ve kaynatın. Fakat dondurmadan önce yıkadığınıza emin olmalısınız.

Pirinç: Her türlü pirinci pişirmeden önce yıkamalısınız. Asıl tehlike tozda değil, nişasta içeren pirinçte saklıdır. Aynı zamanda, mısır veya buğday taneleri gibi diğer nişasta barındıran tahılların da su berrak olana kadar durulanması tavsiye edilir.

Süt ve süt ürünleri: Süt, yoğurt ve diğer sıvı ürünlerin ambalajını açmadan önce yıkanmalıdır. Muhtemelen binlerce müşteri o ambalaja dokunmuştur. Şişeyi açtığınızda şişeyi eline alan insanlardan gelen bakteriler kolay bir şekilde içine girebilir.

Balık: Eğer balığı çiğ yiyecekseniz, yıkamanıza gerek yoktur. Balığı kestikten sonra ellerinizi, bıçağı ve kesme tahtasını yıkamayı unutmayın.

Lahana: Hangi tür lahana olursa olsun, yıkamak gereklidir. Böcek ve bakteriden korumak için lahanayı suyla dolu bir lavaboya koyun, biraz sirke ekleyin ve birkaç dakika bekletin. Sonrasında temiz su ile durulayabilirsiniz.

Konserve içecekler: Konserve içecekler, yaz günlerinde her zaman faydalı olur. İçeceklerimizi soğuk tutar. Fakat açmadan önce yıkamayı ya da üzerini silmeyi unutmayalım. Tüm kutular, kamyondan çıktığı için ve dokunan insanlar olduğu için temiz değildir. Hatta eğer bir fırsatınız varsa, kutudan içmek yerine içeceğinizi bardağa dökün.

Midye ve istiridye: Kumla dolu olma ihtimallerine karşı iyice yıkamanız gereken yiyeceklerdir.

Elma: Sağlıklı meyvelerden biri olan elmayı bildiğiniz teknikte, sadece yıkayarak tüketebilirsiniz. Bazı çalışmalara göre, meyveleri 12 dakika boyunca su ve sodada pişirirseniz kimyasalların çoğu temizleniyor.

YORUMLAR


    0 YORUM