USD
EURO
ALTIN

Hapşırığı tutmak neredeyse ölüme bile neden oluyor!

Hapşırık tutmanın sanıldığının aksine vücuda çok sayıda zararı bulunuyor…

Hapşırığı tutmak neredeyse ölüme bile neden oluyor!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Hapşırık tutmanın sanıldığının aksine vücuda çok sayıda zararı bulunuyor. Hapşırığı engellemek kulak zarı hasarlarına sebep olabilir. Hapşırığı tutmak baş dönmesine hatta kalp krizine neden olup ölüme yol açabilir.

Özellikle, hapsedilmiş güçlü bir hapşırık boyun sakatlanmalarına yol açabilir. Ayrıca sinüs ameliyatı geçirmiş bireylerde hava gözlerin yakınındaki boşluğa dolarak gözleri yerinden fırlatacak kadar basınç uygulamasa da hasara sebep olabilir.

Derste, işyerinde, otobüste, güzel bir akşam yemeğinde ya da yemek hazırlarken kısacası hayatın her anında hapşırmak zorunda kalabilirsiniz. Çoğu insan yalnızken rahat rahat hapşırırken, kalabalık bir ortamda hapşırmaktan çekinir ve hapşırığını tutar, başka bir deyişle içine doğru hapşırır. Fakat uzmanlar bunun çok yanlış bir davranış olduğu konusunda uyarıyor. Hapşırığı tutmak neredeyse ölüme bile neden oluyor! İşte hapşırmayla ilgili tüm merak edilen ayrıntılar…

Burun içerisindeki kıllara bulaşan cisimler hapşırmaya neden oluyor: Burun içerisindeki kıllara, hava yolu ile bulaşan yabancı cisimler sonucunda uyarıya geçen sinirler, beyne ulaşmaktadır. Bunun sonucunda ise hapşırık gerçekleşmektedir.

Yabancı tüm cisimler dışarı atılır: Hapşırma esnasında vücuttaki bazı kaslar çalışmamaktadır. Burundan havanın çıkma olayı olan hapşırmada yüz, boyun, karın boşluğu ve göğüste biriken hava hızla dışarı çıkar. Bu işlem sırasında dil kalkar ve yabancı tüm cisimler dışarı atılır.

Normal yollardan atılamayan hava hapşırıkla dışarı atılmaktadır: Solunum yollarımızın en iyi savunması olan hapşırma, sağlıklı bir kalbe ve akciğerlere sahip olmamızı sağlamaktadır. Akciğerlerimizde normal yollardan atılamayan hava hapşırıkla dışarı atılmaktadır.

Tozlar ve polenler hapşırmayı tetikliyor: Hapşırmanın pek çok nedeni bulunmaktadır. Güneş ışınları, tozlar ve polenler hapşırmayı tetikler. Bunun dışında genetik bir yatkınlığınız bulunuyorsa ki bu nadiren görülmektedir. Bu da hapşırmaya neden olmaktadır. Bunun yanı sıra burun bezlerinin genişleyip iltihap biriktirmesi de hapşırma nedenleri arasındadır.

Hapşırığı tutmak kalbi etkiliyor: Hapşırma aynı zamanda kalbi de etkilemektedir. Kalbe giden damarların basınç dolayısıyla kasılmasına neden olmaktadır. Hapşırık tutulduğunda basıncın atılması engellenir. Bu sırada hava içeri dolar ve kalp kapakçığını ve damarlarının hasar almasına neden olur.

Hapşırırken binlerce partikül ağzımızdan dışarı çıkıyor: Hapşırığınızı asla tutmamalısınız. Hapşırığınız geldiği zaman havayı dışarıya bırakmalıyız. Fark etmesek bile hapşırırken tükürük ve mukozadan binlerce partikül ağzımızdan dışarıya çıkar. Uzmanlar kalbe ve beyne zarar veren bu davranışı asla yapmamanızı öneriyor.

Burun iltihabını düzenli olarak temizlemek gerekir: Hapşırığınızı geçirmek için, düzenli miktarda meyve ve sebze tüketerek vücudun direnci artırılmalıdır. Hapşırmaya neden olabilecek kirli ve tozlu alanlarda uzun süre durmaktan kaçınılmalıdır. Burun içerindeki kanallarda biriken iltihabı düzenli temizlemek gerekir.

Hapşırığın doğal bir vücut tepkisi olduğunu düşünüp rahat rahat hapşırmak sağlığınız için en doğru seçim olacaktır.

YORUMLAR


    0 YORUM