USD
EURO
ALTIN

İngiltere’de ikinci Brexit referandumu için 1 milyondan fazla imza toplandı

İngiltere’de AB’den çıkış süreci (AB) için yeni bir referandum düzenlenmesini isteyenler 1 milyondan fazla imza topladı.

İngiltere’de ikinci Brexit referandumu için 1 milyondan fazla imza toplandı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İngiltere’de AB’den çıkış süreci (AB) için yeni bir referandum düzenlenmesini isteyenler 1 milyondan fazla imza topladı. Ülkenin AB’den ayrılıp ayrılmayacağı konusunda yeniden sandık başına gidilmesi için yürütülen kampanya tüm partiler arasında destek görmüş durumda.

İnternet sitesi Independent’ın başlattığı “Son söz” kampanyasında 1 milyon 75 bin, “Halkın Oyu” adlı kampanyada da 337 bin imza toplandı.

BBC’nin haberine göre, dilekçeler, iktidardaki Muhafazakâr Parti’nin milletvekillerinden eski Eğitim Bakanı Justin Greening, Liberal Denmokat Parti lideri Vince Cable ve İşçi Partisi milletvekili Chuka Umunna tarafından Başbakanlık yetkililerine teslim edildi.

Toplanan imzalarla, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının oylanacağı ikinci bir referandum taleplerinin ne kadar güçlü olduğunu vurgulamak istediklerini belirten Muhafazakâr Parti milletvekili Justin Greening, “Vatandaşların, mevcut opsiyonlar hakkında söz sahibi olmasını sağlamak istiyoruz.” dedi.

Greening, The Independent gazetesi tarafından organize edilen kampanya sayesinde toplanan imzaların teslim edilmesinden sonra Twitter’da yaptığı paylaşımda parlamentonun tıkandığını belirterek, “İngiltere’nin gelecek adımı konusunda sağlam bir karar alacakları yönünde halka güvenelim” dedi.

Umunna ise, “İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en önemli meselemizde karar milletvekillerine bırakıldı. Ama sorun, milletvekillerinin bundan sonra ne olması gerektiği konusunda karar verememesi” diye konuştu.

YORUMLAR


    0 YORUM