USD
EURO
ALTIN

ANNE olma şansını artıran besin listesi…

Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre doğru beslenme ve hayat tarzının düzelmesi anne olma ihtimalini yüzde 70 artırıyor.

ANNE olma şansını artıran besin listesi…
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre doğru beslenme ve hayat tarzının düzelmesi anne olma ihtimalini yüzde 70 artırıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Semavi Ulusoy, “Çocuk sahibi olmayı planlayan çiftler sağlıklı ve doğru beslenerek bu şanslarını artırabilirler” dedi ve listeyi şöyle sıraladı:

Sebzeler

Yeşil yapraklılar: Ispanak, pazı ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri zengin folik asit sayesinde yumurta kalitesini artırıyor. Ayrıca genetik anormalliklere bağlı düşük riskini de azaltıyorlar.

Brüksel lahanası: Folik asit açısından zengin olduğu için döllenmiş olan yumurtanın rahme yerleşmesine yardımcı oluyor.

Patates: C vitamini açısından zengin ve lüteal faz yetmezliği olan kadınlarda faydalı olmaktadır.

Havuç: Beta-karoten açısından zengin olan havuç yumurtalıklarda yumurtlama oranlarını artırıyorken, oluşan hamileliğin düşükle sonuçlanma riskini de azaltıyor.

Meyveler

Nar: İçerdiği bol miktarda C vitaminiyle  progesteron hormonunun hücre içine nüfuz etmesini kolaylaştırıyor ve rahmin en iç tabakası olan endometriumun döllenmiş yumurtanın yerleşmesi için hazırlanmasına yardımcı oluyor.

Avokado: E vitamini, rahmin iç tabakası endometriumun olgunlaşmasına katkıda bulunarak döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesine yardımcı oluyor.  Folik asit, E vitamini, lif, doymamış yağ asitleri ve minerallerden zengin bir meyve.

Hayvansal proteinler…

Yağsız et (tavuk, kırmızı et): Demir ve esansiyel yağ asitleri içerikleriyle yumurtlama sorunlarını önlüyor. Haftada 2 kez tüketmek gerekiyor.  Demir eksikliği kadınlarda yumurta oluşumu ve yumurtlama sorunlarına neden olabiliyor.

Somon: Omega 3 yağ asitleri açısından çok zengin olan somon yumurta kalitesini artırıyor.

Baharatlar

Zerdeçal: C, E vitamini ile folik asit, beta karoten ve lutein gibi antioksidanlar açısından zengin olan zerdeçal yumurta kalitesini yükseltiyor.

Sarımsak: Zengin selenyum içeriğiyle yumurta kalitesini artırıyor. Antioksidanlar ve selenyum açısından zengin.

Yağlar ve yağlı tohumlar

Zeytinyağı: Kadınlarda insülin direncini azaltarak doğurganlığın artırılmasına katkıda bulunuyor. Antioksidan etkinliğine sahip doymamış yağ asitlerini yüksek oranda içeriyor.

Kabak ve ayçiçeği çekirdeği: Sağlıklı bir üreme sistemi için gerekli olan çinkoyu yüksek oranda içeriyorlar.

Kuruyemişler

Badem: İçerdiği E vitamini ve omega 3 yağ asitleriyle yumurta kalitesini artırıyor.

Ceviz: Omega 3 yağ asitleri, magnezyum ve lif açısından zengin. Antioksidan etkisiyle yumurta kalitesini artırıyor.

Kurubaklagiller

Mercimek ve fasulye: Bitkisel protein, lif ve B vitamini içerikleriyle kadınlarda yumurtlama oranını artırıyor ve oluşan hamileliğin düşükle sonuçlanma riskini azaltıyorlar.

YORUMLAR


    0 YORUM