USD
EURO
ALTIN

Katar OPEC’ten ayrılma kararı aldı…

Katar Enerji Bakanı Saad el-Kaabi, ülkesinin Ocak ayı itibariyle…

Katar OPEC’ten ayrılma kararı aldı…
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Katar Enerji Bakanı Saad el-Kaabi, ülkesinin Ocak ayı itibariyle Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nden (OPEC) çekileceğini duyurdu. Petrol fiyatları 62 doların üzerine çıktı.

Katar Enerji Bakanı Saad el-Kaabi, ülkesinin Ocak ayı itibariyle Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nden (OPEC) çekileceğini söyledi.

OPEC’e 1961 yılında katılan Katar dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçısı olsa da OPEC içinde en az petrol çıkaran ülkelerden biri konumunda bulunuyor.

Saad El-Kaabi, konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Katar’ın bu kararı uzun vadeli stratejisini değerlendirme ve uluslararası rolünü artırma planı çerçevesinde aldığını söyledi.

Katar 57 yıldır üye…

El-Kaabi Katar’ın bu hafta Viyana’da yapılacak OPEC toplantısına son defa katılacağını belirtirken, “Katar Ocak 2019 itibariyle OPEC üyeliğinden çekilmeye karar vermiş ve kararını bu sabah OPEC’e iletmiştir” ifadelerini ekledi.

Ayni zamanda el-Kaabi, Katar’ın 57 yıldır üyesi olduğu OPEC’ten ayrılma kararı almasının kolay olmadığını ve ülkenin OPEC üretim kararlarına etkisinin küçük olduğunu belirtti.

Enerji Bakanı, diğer OPEC üyesi olmayan petrol üreticileri gibi Katar’ın da tüm taahhütlerine sadık kalmayı sürdüreceğini belirtti ve ülkesinin LNG üretimini artırmaya odaklanacağını söyledi.

Aynı zamanda el-Kaabi, OPEC’ten ayrılma kararı ile OPEC’in fiili lideri Suudi Arabistan’ın Katar’a uyguladığı siyasi ve ekonomik boykotun bağlantısı olmadığını da kaydetti.

YORUMLAR


    0 YORUM