USD
EURO
ALTIN

Kolay Yağlama

Daha evvel değindiğim gibi tüm lezzetli yöreseller emek ister…

Kolay Yağlama
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Daha evvel değindiğim gibi tüm lezzetli yöreseller emek ister sabır ister vakit ister.Annelerimizde bunların hepsi mevcut olduğu için ortaya çıkan ikramların lezzetleri dillere destandır.

Kayseri yöresine ait yağlama yemeği de hatrı sayılır bir emeğin sonucudur.Hamur mayalamak emek verip şekillendirmek ,yöresinde şebit denen mayalı lavaşları pişirmek hepsi uzun ve emekli işler.

Peki ramazanda eğer bu mayalı hamur işine vakit bulamıyorsak ama canımız yağlama istiyorsa kurtarıcı bir tarif gelsin mi ?

Malzemeler :

Yarım Kilo yağlı kıyma

( kıyma yağsız olursa lezzet elde edemezsiniz.Bİlahassa kasabınıza belirtin.)

1 kuru soğan

2 adet çarliston biber

2 kaşık yağ

1 çay kaşığı tuz

1 çay kaşığı

1 yemek kaşığı salça

8-10 adet tortilla ( hazır lavaş)

Yapılışı :

Kuru soğanı küp küp doğrayın ve iki kaşık yağla birlikte tavaya alın kavurun.Kavrulan soğanın üzerine kıymayı alın ve kavurun.İncecik kıydığınız biberi ekleyin.Salçasını ekleyip , kıymanın yağı az ise bir miktar zeytinayğı ekleyin.Kavrulmaya bırakın.

Tamamen kavrulup pişen kıymaya baharatlarını ekleyip altını kapatın.

Lavaşlardan bir adet servis tabağına alın.Üzerine bir kepçe kıymalı harçtan yayın.Bir lavaş kapatın bir kepçe daha kymalı harçtan yayın.Bu şekilde 6-7 lavaşı kullanarak yağlamanızı oluşturun.Arzu ederseniz üzerine sarımsaklı yoğurt ekleyin ve Yuvarlak lavaşların altıda biri olacak şekilde üçgen servis yapın.

Afiyetler olsun.

YORUMLAR


    0 YORUM