USD
EURO
ALTIN

Suyundan sonra havası da kirlenen Uzunköprü ilçesi kronik hastalıklarlakarşı karşıya

Suyundan sonra havası da kirlenen Edirne’nin Uzunköprü ilçesi’nin kronik hastalıklarla…

Suyundan sonra havası da kirlenen Uzunköprü ilçesi kronik hastalıklarlakarşı karşıya
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Suyundan sonra havası da kirlenen Edirne’nin Uzunköprü ilçesi’nin kronik hastalıklarla karşı karşıya kaldığı söyleniyor.

Trakya’da Uzunköprü ilçesinin suyunun ardından havası da kirleniyor. Trakya Platformu Hukuk Kurulu üyesi Kaçar, “Adım adım kansere çeşitli kronik hastalıklara doğru yaklaşıyoruz” dedi

Kirliliğiyle gündemden düşmeyen Ergene Nehri’nin geçtiği Uzunköprü ilçesinin suyunun yanı sıra havası da gün geçtikçe kirleniyor. Doğal gazın bulunmadığı Uzunköprü’de, denetimi yapılmayan düşük kalorili kömürlerin yanmasıyla bacadan tüten dumanlar nedeniyle ilçe sakinleri, özelikle sabah ve akşam saatlerinde zor anlar yaşıyor. Uzunköprü’de solunum yolu hastalığı bulunanların bazıları ise maske takarak, sokağa çıkıyor.

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava İzleme Kalite Ağı’nın ölçümlerine göre, 10 Aralık günü Türkiye’nin en sağlıksız havasının ölçüldüğü ilçede, son günlerdeki ölçümler ise ‘hassas’ ve ‘orta’ seyrediyor.

Hava kirliliği limitin üstünde

Trakya Çevre Platformu Hukuk Kurulu üyesi Avukat Bülent Kaçar, Trakya’nın birçok ilçesinde yaşayanların zehir soluduğunu savunup, yetkilileri acil olarak önlem almaya çağırdı. Uzunköprü’de solunan havanın Avrupa Birliği (AB) sınır limit değerlerinin üzerinde seyrettiğini kaydeden Kaçar, şunları söyledi: “Uzunköprü’de hava kalite endeksi şu an 100’ü aştığı için hava çok sağlıksız durumda. Adım adım kansere, çeşitli kronik hastalıklara doğru yaklaşıyoruz. Havadaki şu anki maddeler kanserojendir.”

Kirli havayı solumaktan KOAH hastası oldu

Uzunköprü ilçesinde yaşayan, emekli Ahmet Duran, kirli havayı solumaktan KOAH hastalığına yakalandığını belirterek, mecbur kalmadıkça sokağa çıkmadığını söyledi. Kirli havayı solumak istemediğini dile getiren Duran, “Bu havadan dolayı hasta oldum. Doğal gaz olmadığından dolayı yıllardır bu havayı soluyoruz” diye konuştu.

Zeki Aykut, “Uzunköprü’de benim gibi çok sayıda KOAH hastası var. Yetkililer bu derdimize bir çare bulsun. Biz sağlıklı yaşamak istiyoruz” derken, emekli öğretmen Neşe Topçu hava kirliliği nedeniyle balkona çamaşır asmadığını dile getirdi.

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 10 Aralık’ta Uzunköprü ile ilgili ‘’ internet sitesinden yayımlanan ve S02 ölçülen hava kalitesi için ‘Sağlık açısından tehlike oluşturabilir. Nüfusun tamamı etkilenebilir’ notunun paylaşıldığı görüldü. Ölçümler, son 1 haftadır ise ‘hassas’ ve ‘orta’ olarak seyrediyor.

YORUMLAR


    0 YORUM