USD
EURO
ALTIN

Akdeniz’deki 49 göçmeni AB kabul etti

Akdeniz’de Alman sivil toplum örgütüne ait iki gemide 19 gündür bekleyen 49 göçmenin…

Akdeniz’deki 49 göçmeni AB kabul etti
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Akdeniz’de Alman sivil toplum örgütüne ait iki gemide 19 gündür bekleyen 49 göçmenin, AB ülkeleri tarafından kabul edilmeleri yönünde anlaşmaya varıldı.

İki gemide 19 gündür bekletilen göçmenlerle ilgili Malta Başbakanı Joseph Muscat, bir açıklama yaptı. Açıklamada, Akdeniz’de Alman sivil toplum örgütüne ait iki gemide bulunan göçmenler için çözüm bulunduğunu duyurdu.

Muscat, düzensiz göçmenleri bulunduran iki geminin Malta’ya getirileceğini belirtirken, ardından AB ile varılan anlaşma gereği 8 AB ülkesine dağıtılacağını da açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 49 göçmen İtalya, Almanya, Fransa, Portekiz, İrlanda, Romanya, Lüksemburg ve Hollanda’ya dağıtılacak.

Konuyla ilgili ise AB’nin Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos, Twitter hesabından, “Çabalarımızın sonuç vermesinden ve göçmenlerin Malta’da karaya çıkartılacak olmalarından mutluyum. Göçmenlerin karaya çıkmasına izin vermesinden dolayı Malta’ya, göçmenleri kabul ederek dayanışma gösterdikleri için de diğer AB ülkelerine övgülerimi sunuyorum” sözleriyle mutluluğunu paylaştı.

Sivil toplum örgütlerinin çabalarıyla Akdeniz’de kurtarılan göçmenleri hiçbir AB ülkesi kabul etmediği için 19 gündür denizde bekliyordu.

Malta açıklarında bulunan, Alman sivil toplum örgütlerine ait gemilerden Sea Watch 3’de 32, Sea Eye’da ise 17 düzensiz göçmen İtalya’da Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio’nın ortaya attığı “sadece kadın ve çocukları kabul edeceğiz” önerisi kabul görmemişti.

YORUMLAR


    0 YORUM