USD
EURO
ALTIN

Avusturya Plastik Poşet Kullanımını Yasaklıyor

Çevrenin korunması ve plastik atıkların azaltılması gayesiyle Avusturya’da 2020’den itibaren…

Avusturya Plastik Poşet Kullanımını Yasaklıyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Çevrenin korunması ve plastik atıkların azaltılması gayesiyle Avusturya’da 2020’den itibaren plastik poşet kullanımı tamamen yasaklanacak.

Başkent Viyana’da bazı bakanlar, iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile yaptığı görüşmenin ardından Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, düzenlenen basın toplantısında konuştu. Kurz, hükümet olarak plastik atıkların azaltılması ve ‘kullan at anlayışının’ önlenmesi için tek kullanımlık plastik poşetlerin yasaklanması yönünde karar aldıklarını söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Elisabeht Köstinger ise plastik poşetlerin yasaklanması kararıyla kullan at toplumu oluşmasına karşı küçük ama önemli bir adım attıklarını belirtti.

‘GERİ DÖNÜŞÜMÜ OLAN MADDELERDEN YAPILMIŞ ÇANTALARIN KULLANIMINI YAYGINLAŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ’

Ülke genelinde yaklaşık 400 milyon plastik poşet kullanıldığını, bunun ortalama 7 bin ton plastiğe tekabül ettiğini belirten Köstinger, “Bizim için önemli olan tek kullanımlık poşetler yerine kalıcı ve tekrar kullanılabilen maddelerden yapılmış çanta ve poşetlerin kullanılmasının yaygınlaştırılmasıdır.” dedi.

2020 itibarıyla Plastik poşet kullanımının yasaklanacağı malumatını paylaşan Köstinger, söz konusu yasağın harakete geçirilmesi için gereken adımların atılacağını söyledi.

Diğer taraftan ülkedeki bazı perakende market zincirleri, hükümetin aldığı karara tepki gösterdi. 2020’ye kadar plastik poşetlerin tamamen yasaklanmasının olası olamayacağını savunan market zincirleri, yasağa bağlı hazırlıkların tam anlamıyla yapılabilmesi için yasağın daha ileri bir tarihte yürürlüğe girmesi gerektiğini savundu.

YORUMLAR


    0 YORUM