USD
EURO
ALTIN

Bilinenin dışında kalp krizi belirtileri

Göğüs ağrısı ya da göğüste baskı, soğuk ter…

Bilinenin dışında kalp krizi belirtileri
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Göğüs ağrısı ya da göğüste baskı, soğuk ter, aşırı halsizlik kalp krizi riskinin bilinen belirtilerindendir. Fakat uzmanlar, kalp krizinin daha erken dönemde belirti verdiğine dikkat çekiyor.
İşte o belirtiler:
Sırtta, kollarda veya göğüste kırgınlık: Sırtta, göğüste ve herhangi bir kolda hissedilir ağrı ve kırgınlık kalp krizinin sessiz bir belirtisi olabilir. Kalp krizi esnasında kalp beyne ağrı sinyali gönderince beyin bu sinyallerin çeneden, omuzdan, boyundan, sırtın üst kısmından ya da dirsekten mi geldiğini karıştırabilir. Çünkü vücudun bu bölümleri de kalbe yakındır.
Nefes darlığı: Merdiven çıkarken ya da poşet taşırken kendinizi yorgun hissediyorsanız veya normal olmayan şekilde nefes darlığı yaşıyorsanız kalp krizi belirtisi olabilir. Uyandıktan sonra da nefes darlığı çekmek bir şeylerin yanlış gittiği anlamına gelir.
Mide yanması ya da geğirme: Öğle yemeğinde yağlı yiyecekler yediyseniz midenizin yanması ciddi değildir. Ancak uyandığınızda daha önce yaşamadığınız bir mide yanması hissederseniz kalp krizi geçiriyor olabilirsiniz.
Midenizin bozulması: Kalp krizi belirtileri özellikle kadınlarda bulantı, kusma olarak kendini gösterebilir. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız mutlaka doktora gidin.
Gırtlak, boyun ya da çenenizde huzursuzluk: Çenede ya da boyunda huzursuzluk, gırtlakta daralma hissi de kalp krizinin sessiz belirtileri arasındadır. Özellikle şeker hastaları için bu tarz değişiklikler daha önemlidir.

YORUMLAR


    0 YORUM