USD
EURO
ALTIN

Çocuğumun ateşini nasıl düşürebilirim?

Kış aylarının bitmez tükenmez çilesi hastalıklar….

Çocuğumun ateşini nasıl düşürebilirim?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Kış aylarının bitmez tükenmez çilesi hastalıklar. Çocuklar hastalandı mı evde herkesi bir telaş alır. Nasıl iyileştireceğiz derdi sarar hepimizi. Neler denemedik ki bugüne kadar. İşte doğru bildiğimiz yanlışlar.

Çocuğumuz tir tir titriyor, kat kat giyinmesine rağmen üşüyor ardından bir de buna kusma… Özellikle kış aylarında enfeksiyon hastalıklarıyla artışa geçen yüksek ateş, çoğu zaman anne-babaları korkutuyor. Peki her yarım derecelik ateşte doktora koşmak ya da çocuğu ateş düşürücülere boğmak ne kadar doğru? Ya büyüklerimizden gördüğümüz ‘kocakarı yöntemleri’ gerçekten ne kadar faydalı?

Yetişkinlerde ve çocuklarda normal vücut ısısı 36,5°-37,5°. Vücut ısısının en az 38°’ye yükselmesi genellikle yüksek ateş olarak kabul ediliyor. Ateş aslında, vücudun bağışıklık sisteminin bir tür cevabı. Amaç, vücuda girmiş olan mikroorganizmaların çoğalmasını sınırlamak. Zatürre, menenjit, eklem ve kas iltihapları uzun süreli ateşin ağır nedenleri arasında sayılıyor. Ateşle birlikte çocuklarda en sık görülen belirtiler, aşırı derecede huysuz ve mızmız ve sinirli olması, sürekli uyku hali, uyuşukluk ya da tepki vermeme, sürekli öksürük ve hırıltı ve vücutta döküntüler. Bu belirtiler varsa ve çocuğun ateşi bir türlü düşmüyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalı.

Peki nelere dikkat etmeliyiz?

– Ateşli çocuğun üzerini örtmek tamamıyla yanlış bir uygulama. Çocuğun havale geçirmesine dahi sebep olabilir. Üzerini örtmek yerine odanın ısısını düşürmek daha doğru.

-Her ateşlendiğinde paniğe kapılmak, yanlış yöntemler uygulamanıza neden olabilir. Bu yüzden sakin olmakta fayda var.

-Çocuğunuzun ateşi 39 dereceyi buluyorsa ve buna öksürük, kusma ve ishal de ekleniyorsa, hemen doktora başvurun.

-Sirkeli ya da içine aspirin ezilmiş soğuk suya batırılmış bezlerle alnına, koltuk altlarına baskı uygulamak yanlış bir yöntem. Bu, çocuğun ateşinin düşmesini daha da zorlaştırıyor.

-Çocuğun vücuduna alkol veya sirke sürmek de yanlış uygulamalardan. O an için düşürse de alkol damarları önce genişletip sonra daraltacağı için ateşin daha da yükselmesine yol açabilir.

-Ateşli hastalık sırasında aspirini ateş düşürücü olarak da vermeyin. Ateş 39 dereceyi zorluyorsa, uygun fitiller kullanılabilir.

-Çocuğun vücuduna buz sürülmemeli. Bu durum, çocuğu üşütüp titretir. Titreme de ateşi yükseltir.

-Çocuğun kasık bölgesi, koltuk altı ve alnı, ılık bezle silinebilir.

-Müdahale ederken çocuğu ağlatmayın. Bu durum, ateşini daha fazla yükseltebilir.

-Ani ateş yükselmelerinde çocuğa başını ıslatmayacak şekilde ılık bir duş aldırmanız yerinde olacaktır.

-Bol bol su içirin.

-Belli oranlardaki ateşte vücudun savunma mekanizmasına izin verilmeli. Her yarım derecelik yükselmede ateş düşürücü vermeyin. Bu durum çocuklarda; böbrek hasarı, mide bağırsak kanamaları, vücutta yaygın döküntülerine neden olabilir.

YORUMLAR


    0 YORUM