USD
EURO
ALTIN

Depresyonda mısınız, yoksa sadece üzgün mü hissediyorsunuz?

Kendinizi ruhsal olarak kötü hissediyor olabilirsiniz. Peki bu durumun geçici ve kısa süreli bir sorun mu yoksa depresyon mu olduğunu anlamanın en iyi yolu nedir?

Depresyonda mısınız, yoksa sadece üzgün mü hissediyorsunuz?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Öztepe Yavaşçı, negatif düşüncelerin iki hafta boyunca gün boyu sürmesinin depresyonun habercisi olduğunu belirtti.

Depresyonun ruh sağlığı hastalıkları arasında bilinen en eski ve en sık görülen hastalık olduğunu dile getiren Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Öztepe Yavaşçı, uzun seneler boyunca depresyonun sadece psikolojik bir rahatsızlık olarak görüldüğünü söyledi. Dr. Ebru Öztepe Yavaşçı, çevresel etkenlerin gelişim sürecinde yaşanılan örseleyici olaylar üzerinden açıklanmaya çalışıldığına dikkat çekti.

Ancak ardından fiziksel bir hastalık için aynı ilacı kullanan hastaların çoğunda çökkünlük saptanınca araştırılmaya başlanıldığının altını çizen Dr. Ebru Öztepe Yavaşçı, “Depresyonda genetik yatkınlık da üzerinde durulan diğer bir sebeptir. Fakat özellikle depresyonda etkili bir gen de bulunamamıştır. Stres de depresyonda etkili çevresel bir faktördür. Genetik ve stres el ele verip depresyonun biyolojik mekanizmasını tetiklemektedir. Tabii depresyon ne sadece sosyo-psikolojik bir hastalık ne de biyolojik bir hastalıktır. Aslında birçok nedenin bir araya gelmesiyle oluşan bir beyin hastalığıdır. Bir de bazı fiziksel hastalıklarda da depresyon görülebilir. Anemi, tiroit hastalıkları (hipotiroidi), diyabet, vitamin B12 eksikliği gibi. Bunlar da dikkat edilmeli ve gözden kaçırılmamalıdır. Başka bir hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçlara bağlı da oluşabilir. Bunun için hastalar kapsamlı bir şekilde değerlendirilmelidir” ifadelerini kullandı.

‘İŞ GÜCÜ KAYBINA YOL AÇAN HASTALIKLAR ARASINDA 1. SIRADA’

Depresyon tanısının sadece bir uzman tarafından konulabileceğini ifade eden Dr. Ebru Öztepe Yavaşçı, “Depresyon, anhedonia dediğimiz ilgi kaybı, zevk alamama, enerji kaybı, suçluluk duyguları, yetersizlik düşüncesi, karar vermekte zorlanma, dikkat ve konsantrasyonda azalma, unutkanlık, düşüncelerin ve hareketlerin yavaşlaması, uyku ve iştah bozuklukları gibi belirtilerle giden bir tablodur. Bu belirtilerin en az 2 hafta ve hemen hemen her gün gün boyu sürmesi gerekir. Psikiyatrik hastalıkların tanısında olmazsa olmaz kriterlerden biri de bu belirtilerin kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde bozmasıdır” dedi.

Depresyon tedavi olunması gereken ciddi bir hastalık olduğunu söyleyen Yavaşçı, “Depresyon tedavi edilmezse kronikleşebilir. En önemli ve en kötü sonucu intihardır. Ciddi yeti yitimine sebep olan bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamalara göre, tüm dünyada 121 milyon insanı etkilemektedir. Tüm dünyada en fazla iş gücü kaybı ve yeti yitimi yapan hastalıklar arasında 1. sıradadır. Küresel hastalık yükünü artırmada 4. sıradadır. Küresel hastalık yükü ne demek, hastalıkla ilişkili erken ölüm ve tahmin edilen yaşam süresinden eksilen verimli yıllar nedeniyle kaybedilen yılların toplamıdır. 15-44 yaş arasında kadınlarda ve erkeklerde 2. sıradadır. Tahmin edilen 2020 yılında tüm yaşlar ve her iki cinsiyet için ikinci sıraya yükseleceği yönündedir” diye belirtti.

‘HASTALARIN YÜZDE 60 İLA 90’I KADIN’

Özellikle tekrarlayıcı depresyonda mevsimsel özelliğin çok olduğunu dile getiren Dr. Ebru Öztepe Yavaşçı “Mevsimsel değişmeler yalnız insanlarda değil, yoğun bir biçimde doğa ve hayvanlarda da oluşmaktadır. Muhtemelen halk arasında yer ve iklim değiştirmenin olumlu etkilerine olan inanç bu tür olgulardan kaynaklanır. Mevsimsel depresyon ekvatordan uzakta yaşayan nüfusun yüzde 6’dan fazlasını etkiler. Mevsimlerle duygulanım bozuklukları ve intihar arasında ilişki bulunmaktadır. Mevsimsel depresyon, yüksek alanlarda daha yaygındır ve hastaların yüzde 60 ila 90’ı kadındır. Mevsimsel depresyonda antidepresan tedavisi kadar şafaktan önce ve akşam olmak üzere 30 dakika süren fototerapi tedavide etkili bulunmuştur” dedi.

YORUMLAR


    0 YORUM