USD
EURO
ALTIN

Dondurma hakkında bilmediğimiz gerçekler

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, dondurma ile ilgili dikkat çeken bilgiler verdi

Dondurma hakkında bilmediğimiz gerçekler
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Dondurma hakkında doğru bilinen yanlışlar olduğunu söyleyen Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, konu ile ilgili dikkat çeken bilgiler verdi. Yaz sıcaklarının vazgeçilmezi dondurmanın kışın da hastalıklardan korunmak için tüketilmesi gerektiğini ve içerisinde bulunan süt nedeniyle kalsiyum deposu olan dondurma kemiklerin güçlenmesinde, diş sağlığında önemli bir role sahip olduğunu söyleyen Özyaral, kış aylarında yenilen dondurmanın hasta yaptığı yönündeki önyargıların yersiz olduğunu ifade ederken, bunun aksine vücudun dondurmaya sadece yazın değil dört mevsim tüketilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Oğuz Özyaral, “Bunlardan önemlisi `kışın dondurma yenmez, öksürük yapar, soğuk algınlığına neden olur´ gibi klişeleşmiş kalıplar. Hâlbuki biz yaz-kış dondurma yenir diyoruz. Gribe karşı koruyucu etkisinin yanı sıra, immün sistemi güçlendirdiği için gripli iken mikroplarla savaşır. Dolayısıyla kar yağarken de, 7/24, yaz-kış dört mevsim dondurma tüketebilirsiniz ve tüketmelisiniz” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Özyaral, diş çürümesine neden olduğu iddialarını reddederken, buna neden olan şeyin dondurma değil metabolik ve şekerli artıklar olduğunu ifade etti. Özyaral, şeker eklenmiş birtakım suni ürünler olan yerine güzel, marka değeri yüksek olanların tüketilmesi ya da dondurma yedikten sonra dişlerin fırçalanmasını önerdi.

Kalsiyum oranı yüksek, A,D,E,K vitaminlerinin olduğu, B ve C vitaminlerinin bol olduğu bir ürün tüketmiş oluyorsunuz” diyerek sözlerine devam eden Prof. Dr. Özyaral şu ifadeleri kullandı: “Çocuklarda boy uzamasına neden olur. Çocukların dört mevsim dondurma tüketmesini istiyorum. Denir ki `hastalanıldığında asla dondurma yenmez´. Ancak enfeksiyonlara karşı korur ve mikrop gelişmesini önler. Son derece önemlidir. Ve vücudun hastalıklar esnasında tüketmiş olduğu sıvının geri kazanılmasını sağlar. Çünkü bakıldığında yüzde 90´a varan bir su içeriğine sahip.”

Ayrıca Özyaral, dondurmanın hamileler için zararlı olmadığını “Hamilelerde fetüsün gelişmesinde çok önemli. Çünkü kalsiyum deposu, mineraller ve vitaminler var. Bunlar hamileyi besler” sözleriyle destekledi.

Özyaral, aynı zamanda dondurma hakkında birtakım uyarılarda da bulundu. “Doğal ürünler, doğal çikolata olmalı. Mümkünse de sade, kaymaklı dediğimiz salepten yapılan dondurmayı tavsiye ediyorum” dedi

Doğru bilinen yanlışlardan bir tanesinin dondurmanın obez yaptığı kanısı olduğunu söyleyen Özyaral, “Dondurma obez yapmaz, tam tersine metabolizmayı hızlandırır. Aynı anda spor yapıldığında ise vücudun fit kalmasını sağlar” dedi. Son olarak, besin değeri yüksek dondurmanın aynı zamanda mutluluk hormonu sağladığına da dikkat çekmeye çalıştı.

YORUMLAR


    0 YORUM