USD
EURO
ALTIN

Erdoğan New York Times’a yazdı: “Suriye’de tüm kesimlerin temsil edileceği yerel meclisler kurulmalı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York Times gazetesi için yazdığı makalede…

Erdoğan New York Times’a yazdı: “Suriye’de tüm kesimlerin temsil edileceği yerel meclisler kurulmalı”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York Times gazetesi için yazdığı makalede, Suriye’deki önceliğin ‘tüm kesimlerin yeterli siyasi temsilinin sağlanması’ olduğunu belirtti.

Erdoğan, Amerikan New York Times gazetesi için makale kaleme alarak, Suriye sorununu çözmek için dünya ülkelerine bir dizi öneride bulundu.

“Türkiye’nin Suriye’de barışı sağlamak için bir planı var” başlıklı makalede Erdoğan, Suriye’de kapsamlı bir stratejiyle kalıcı barış ve istikrarın Türkiye’nin liderliğiyle gerçekleşebileceğini ifade etti.

“Daha yakın zamanda da sözde İslam Devleti’nin teröristleri; vatandaşlarımızı, yaşam şeklimizi ve uygarlığımızın temsil ettiği kapsayıcı, ılımlı dünya görüşünü hedef aldı. Birkaç yıl önce terör örgütü bana ‘hain tağut (şeytan)’ demişti. IŞİD Suriye ve Irak’a girdiğinde, Türkiye’ye sığınan binlerce Hristiyan ve Ezidi’nin gözlerindeki korkuyu gördük.

Bu vesileyle bir kez daha ifade etmek istiyorum: Zafer asla teröristlerin olmayacak. Türkiye hem kendi güvenliği hem de uluslararası toplumun iyiliği için atması gereken tüm adımları atmaya devam edecek.”

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre Erdoğan’ın makalesi şöyle devam ediyor:

“Askeri açıdan IŞİD Suriye’de yenilgiye uğratıldı. Ama bazı dış güçlerin örgütün kalıntılarını Suriye’nin iç işlerine burnunu sokmak için kullanabileceğinden ciddi endişe duyuyoruz.

Erdoğan’ın önerileri

Erdoğan makalede istikrar için ilk adımın Suriye toplumunun her kesimini barındıran bir istikrar gücü oluşturmak olduğunu ifade etti.

“Sadece kapsamlı bir yapı tüm Suriye halkına hizmet edebilir ve ülkenin farklı bölgelerinde kanun ve nizamı sağlayabilir.

“Bu anlamda Suriye’deki Kürtlerle bir münakaşamız olmadığını belirtmek isterim.

“Tüm toplulukların yeterli siyasi temsile sahip olmasını sağlamak da bir diğer öncelik. Türkiye’nin gözetimi altında YPG ya da IŞİD’in kontrolü altında olan bölgeler, seçimle iş başına gelmiş konseyler tarafından yönetilecek.

Türkiye, bu süreçte tüm adımlarını dost ve müttefik ülkelerle işbirliği ve eşgüdüm içerisinde atmak arzusundadır. Cenevre ve Astana süreçlerinin içerisinde bulunan bir ülke olarak hem ABD hem de Rusya’yla eşzamanlı olarak çalışabilen tek paydaş konumunda bulunuyoruz. Bu ortaklıklar temelinde Suriye’deki meseleyi halledeceğiz.”

YORUMLAR


    0 YORUM