USD
EURO
ALTIN

Fazla alınan vitaminler vücudu iflasa götürüyor

Kışla beraber herkeste bir vitamin telaşıdır gidiyor…

Fazla alınan vitaminler vücudu iflasa götürüyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Soğuk havaların etkisi ve hasta olma endişesiyle bağışıklık sistemini güçlendirmek için bazen bir çok gereksiz vitamin ve mineraller alınabiliyor.  Bu vitamin ve minerallerin fazla alımı vücutta birikmeye yol açarken, bir yandan da ne yazık ki kalp, böbrek ve karaciğer gibi hayati organlara zarar verme riskini arttırıyor.

Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Uğur Muşabak, vitaminlerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerine ilişkin bir açıklama yaptı. (A.A)

Uğur Muşabak, vitamin ve mineral takviyesinin sağlık için gerekli olan besin öğelerini doğal besinler kadar karşılamasının mümkün olmadığını ifade ederken, “Vitamin ve mineral desteği alınması gereken durumlar vardır. Kış aylarında bu ihtiyaç artabiliyor. Özellikle gribal enfeksiyonlar, zatürre, stres, yorgunluk gibi durumlarda insanların vitamin ihtiyaçlarında artış olabiliyor” ifadelerini kullandı.

Aynı zaman da Muşabak, kronik hastalıkların tedavisi esnasında da vücudun vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç duyduğunu dile getirdi ve bu tür durumlarda da vitaminlerin yalnızca hekim kontrolünde kullanılması gerektiği konusunda  da uyardı.

“Gelişigüzel alınan vitaminlerin kesinlikle çok fazla yan etkileri olabilir. Vücutta birikerek toksik etkiler yapabilir. Özellikle kalp, böbrek gibi hayati öneme sahip olan organlarda hasarlara sebep olabilir. Dikkatli kullanmakta fayda var” diyen Muşabak, tehlikeye dikkat çekti.

Dr. Uğur Muşabak, fazla alınan vitaminlerin fayda yerine zarar verebileceğini mesela A vitamininin fazla alımında deride dökülme, pullanma, kaslarda güçsüzlük yapabildiğine dikkat çekti ve “Ayrıca karaciğerde toksik etki yapar. D vitamini fazlalılığı kanda kalsiyum seviyesini yükseltir. Bu da kalpte ritim bozukluğu, böbrek taşı oluşumu ve kas kramplarına yol açar. E vitamini fazlalığı baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik yapar. Her vitaminin fazla alındığında kendine özgü mutlaka yan etkileri ortaya çıkıyor. Fazla alınan her vitamin veya mineral takviyesi vücutta birikebilir ya da toksik etki yapabilir” dedi.

Vitaminlerin ancak vücudun ihtiyaç duyduğu durumlarda ve hekim kontrolünde alınması gerektiğini tekrarlayan Prof. Dr. Muşabak, vitaminlerin alınması için öncesinde mutlaka kan testi yapılması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Sağlıklı beslenmenin önemi

Halihazırda sağlıklı bireylerin yeterli ve dengeli beslenmeleri durumunda kesinlikle vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç duymayacaklarını söyleyen Muşabak, şu sözlerle devam etti: “Piyasada, marketlerde bağışıklık sistemini güçlendirmek için satılan ilaç formunda takviyeler var. Bunların kullanımına da çok dikkat etmek lazım. Kaş yapayım derken göz çıkarmak da mümkün olabilir. Bu mevsimde yapılması gereken, yeterli ve dengeli beslenmektir. Bu yüzden her türlü hayvansal gıdaya ulaşabilmek mümkündür. Düzenli egzersiz, düzenli uyku da bağışıklık sistemini destekleyen unsurlardır.”

Prof. Dr. Muşabak, aslında soğuk havanın bağışıklık sistemini olumlu etkilediğini hastalığın nedeni ise, bulunan ortamdaki havalandırmanın yeterince yapılamamasından dolayı olduğunu vurguladı.

YORUMLAR


    0 YORUM