USD
EURO
ALTIN

Gazlı içecekleri bırakmanın yolları…

Gazlı içecekleri tamamen bırakmak çok zordur…

Gazlı içecekleri bırakmanın yolları…
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Gazlı içecekleri tamamen bırakmak çok zordur. Ancak size önereceğimiz bu yöntemlerle bu alışkanlığınızdan kurtulabilir ya da içme sıklığınızı en aza indirebilirsiniz.

Niçin bırakmalısınız: Düzenli olarak gazlı içecek içenler için en büyük risk aşırı kaloridir. Ayrıca gazlı içecekler diş çürüğü ve diyabet ile bağlantılıdır, kemikleriniz için de zararlıdır.

2001 yılında Creighton Üniversitesi Osteoporoz Araştırma Bölümü’nün yaptığı bir çalışma sonucunda, gazlı ve şekerli içecek tüketen insanların zayıf kemiklerinin olmasının iki nedeni olduğu ortaya çıkmıştır. İlk sebep; gazlı içeceklerdeki kimyasalların vücudunuzdaki kalsiyumun dışarı atılmasına sebep olması ve diğer sebep ise; gazlı içecek tüketenlerin süt gibi kalsiyum açısından zengin içecekler tüketmemesidir.

Diyet içeceklerden uzak durun: Şekersiz gazlı içeceklerde de kalori vardır ve gerçekte kilo vermenize yardımcı olmazlar. Gazlı içeceklerdeki şeker, içildikten sonraki 5 saat boyunca, bağışıklık sisteminizin zayıflamasına sebep olur.

Ayrıca diyet gazlı içecek içenler de diş çürüğü, kemik incelmesi, kalp hastalığı ve depresyon açısından normal içecekler içenler kadar risk altındadır. Yüksek miktarda şeker ve asit alımı sonucu dişlerde çürüme meydana gelir. Çünkü ağzımızda bulunan natürel bakteriler, gazlı içeceklerdeki şeker ile beslenirler. Asit ise, dişimizin minesinin zayıflamasına neden olur.

Yavaş yavaş bırakın:  İçerisindeki tüm şeker ve kafein oranları yüzünden gazlı içecekler son derece bağımlılık yapıcı olabilirler. Bu nedenle gazlı içecekleri bırakmak bazı insanlar için oldukça zordur. Bu yüzden aşamalı olarak bırakmayı deneyin.

Suyla karıştırın: Suyla karıştırınca otomatik olarak daha az içersiniz ve susuzluk çekmezsiniz.

Kalorinizi takip etmeye başlayın: Bir kutu gazlı içecekte 140 kalori bulunuyor. Telefonunuzdan ya da tabletinizden kalori takip eden bir uygulama indirin ve günlük içeceklerin sağlığınızı ne kadar çok etkilediğini görün.

Egzersiz yapın: İçtiğiniz içecekleri ne kadar spor ya da egzersiz ile eritebileceğinizi düşünün. John Hopkins Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, 500 mililitrelik bir şişe gazlı içeceğin yakılması için 8 kilometre yürümek veya 50 dakika tempolu koşmak gerekiyor.

Şekersiz çay için: Sabahları uykunuzu açmak için kafeine ihtiyacınız varsa ve kahveyi sevmiyorsanız, bunun yerine şekersiz çay içebilirsiniz.

Bir bardak su için: Canınız gazlı içecek çektiğinde susamış olabilirsiniz. Önce bir bardak su için, susuzluğunuz geçerse gazlı içecek içmezsiniz.

Suyunuzu güzelleştirin:  Eğer tercih ettiğiniz gazlı içeceklerinizin etiketlerine bakarsanız ne kadar çok kalori içerdiklerini görürsünüz. Bu kalorilerin çoğunun sebebi şekerdir, üstelik şekerden aldığınız kalorilerin çoğu da gerçek şekerden gelmiyor, yüksek fruktozlu mısır şurubundan geliyor ve vücudumuz bu şurubu normal şeker gibi işlemiyor. Suyunuza limon, portakal ya da salatalık dilimleri ekleyebilirsiniz. Donmuş meyveler ve taze nane de değişik bir tat verecektir.

İki hafta deneyin: Bazı insanlar için aşamalı olarak bırakmak daha iyidir. Gazlı içecekleri iki hafta ya da bir ay bırakmak onu sonsuza kadar bırakmaktan daha kolay olabilir. Bu şekilde bırakamazsanız bile içme sıklığınızı azaltmış olursunuz.

Kafeinden uzak durun: Çoğumuz için kafein olmazsa olmazdır. Onun sayesinde sabah uyanır ve güne devam ederiz. Ama kafein bazı insanlarda insomnia, gerginlik, mide rahatsızlıkları ve çarpıntı gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Eğer gazlı içeceklerden vazgeçemiyorsanız, en azından içinde kafein olmayanları tercih edin.

Gördüğünüz gibi asitli ve şekerli içeceklerin birçok zararı vardır. Doğal meyve sularını, maden sularını ve bol bol su içmeyi tercih etmeniz, sağlığınız açısından çok daha iyi olacaktır.

YORUMLAR


    0 YORUM