USD
EURO
ALTIN

İsrail Eski Enerji Bakanı’na casusluk soruşturması

İsrail eski Enerji Bakanı Gonen Segev, 2018 yılında Nijerya’dan Gine’ye geçerken…

İsrail Eski Enerji Bakanı’na casusluk soruşturması
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İsrail eski Enerji Bakanı Gonen Segev, 2018 yılında Nijerya’dan Gine’ye geçerken “İran adına casusluk yaptığı” gerekçesiyle tutuklandı ve bugün mahkeme eski bakanı 11 yıl hapis cezasına çarptırdı.

İsrail’de bir televizyonun konu ile ilgili haberinde, eski Enerji Bakanı Segev, bugün işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Merkezi Mahkeme’de duruşmaya çıkarıldı.

Haberde, Segev’in suçunu kabul ettiği belirtilirken, “Suçun itirafını içeren bir anlaşmayı imzaladıktan sonra İran’a casusluk yapmakla suçlanan eski bakan Segev’e 11 yıl hapis cezası verildi” denildi.

Eski bakan Segev’in, İsrail’in enerji üretim teknolojisi, güvenlik alanları, binaları ve İsrail’in siyasi ve güvenlik birimleri yetkilileri hakkında İran’a istihbarat sağlamakla suçlandığı bildirildi.

Segev’in Nijerya’da yaşadığı ve 2018 yılında Gine’ye geçmek üzereyken İsrail’in talebi üzerine Gine makamlarınca ülkeye girişine izin verilmediği ve İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) tarafından geçen yılın mayıs ayında İsrail’e getirildiği söylendi.

Nijerya’da bulunduğu süre boyunca  İran Büyükelçiliği ile daima temasta olduğu söylenen Segev’in İran istihbaratına bilgi verdiği ve İran istihbaratına çalışan bir casus olduğu haberde detay olarak verildi.

Aynı zamanda, İsrail’de 1995-1996 yıllarında Enerji Bakanlığı yapan Gonen Segev, daha önce uyuşturucu kaçakçılığı, dolandırıcılık ve sahtekarlık suçlamaları nedeniyle 9 gün boyunca yalnız bir hücrede hapis kalmıştı.

İran İstihbarat Bakanlığı Casuslukla Mücadele Birimi Genel Müdürü de geçen ay İran istihbarat servislerinin İsrail yönetimi içinde güçlü nüfuzu olduğunu ileri sürmüştü.

YORUMLAR


    0 YORUM