USD
EURO
ALTIN

Japonya’da Çalışanlara Uyku Teşviki

Japonya’da bazı şirketler, uykusuzluğun maliyetinin yılda 138 milyar dolar…

Japonya’da Çalışanlara Uyku Teşviki
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Japonya’da bazı şirketler, uykusuzluğun maliyetinin yılda 138 milyar dolar (yaklaşık 775 milyar TL) olduğu ortaya çıkmasıyla, çalışanları gün içinde uyumaya teşvik etmek için ses geçirmeyen özel odalar hazırlıyor. “Makul bir saatte uyuyan çalışanlar” da prime hak ile ödüllendirilecek.

Japonya Hükümeti uykusuzluğun yıllık maliyetini 138 milyar dolar (yaklaşık 775 milyar TL) olarak açıkladı. Guardian gazetesinin yaptığı habere göre firmalar, çalışanlarını gün içinde uyumaya teşvik etmek için, ses geçirmeyen özel odalar hazırlıyor. İlk önce küçük teknoloji firmalarında başlatılan bu uygulamanın zamanla daha fazla şirkete yayılacağı düşünülüyor.

Japonya’da daha önce 27 yaşında bir çalışan, çok fazla çalıştığı için (ayda 112,5 saat fazla mesai) kalp krizi geçirmiş ve hayatını kaybetmişti. Japonya’daki fazla çalışma kültürünü firmalarında kısıtlamak isteyen Nextbeat şirketi, çalışanlarına akşam 21.00’den sonra mesaiye kalmayı da yasakladı.

ERKEN YATANLARA EK ÜCRET

Başka bir Japon şirketi de, fazla mesaiye kalmadan evine giderek “makul bir saatte uyuyan çalışanlarına” ek ücret ödüyor.

Düğün organizasyonları yapan bir şirket ise, günde 6 saatten fazla uyuyan çalışanlarına ‘puan’ veriyor.

Çalışanlar, puanları biriktirip şirketin kantininden ücretsiz alışveriş yapabiliyor. Cep telefonlarına yükledikleri bir uygulamayla uyudukları saatler hesaplanıyor ve bir yılda 3 bin 150 TL’ye denk gelen miktarda puan biriktirebiliyorlar.

JAPONLARIN ORTALAMA UYKU SAATİ, DÜNYA ORTALAMASININ ALTINDA

28 ülkede yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, Japonların ortalama uykusu günde 6 saat 35 dakika. Bu veriler, uluslararası ortalamanın 45 dakika altında. Finlandiyalılar ortalama 7 saat 45 dakika uyurken, Estonya, Kanada, Belçika, Avusturya ve Hollanda’da ortalama uyku saatleri ise, dünya ortalamasının üzerinde.

JAPONYA HÜKÜMETİ HAREKETİ DESTEKLİYOR

Şirketler, çalışanlarına yasal olarak uyku izni vermeye hazırlanıyor. Henüz odaları hazır olmasa da, yorgun ve uykusuz çalışanlar oturdukları yerde uyuklamaya başladı. İşverenler masa başında uyuyan insanları gözardı ediyor. Uykusuzluk sebebiyle ülke ekonomisinin zarar etmesi, hükümeti de harekete geçirdi. Japonya Sağlık Bakanlığı, tüm çalışanların öğleden sonra yarım saatlik rahat bir uyku molası almasını ‘iş gücüne kişisel ve profesyonel faydası olduğu için’ desteklediğini bildirdi.

YORUMLAR


    0 YORUM