USD
EURO
ALTIN

Kestanenin bilinmeyen faydaları

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, kestanenin faydalarını anlattı

Kestanenin bilinmeyen faydaları
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

1. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, kestanenin vitamin, mineral ve lif bakımından oldukça zengin olduğunu vurgulayarak, “Kestane kan basıncı ve kolesterolü dengeler, bağışıklığı güçlendirir, kalbi korur, stresin zararlı etkilerini azaltır ve kas yorgunluğunu önler” açıklamasını yaptı.

2. Özdemir, kestanenin diğer yemişlerden daha az kaloriye sahip olduğunu belirterek, “Kestanenin 100 gramında 170 kalori bulunuyor. Yani 3 orta boy kestane 1 dilim ekmek ile eşdeğerdir” dedi.

3. Ayrıca, kestanenin ara öğünlerde tercih edilebileceğini söyleyen Özdemir, “Kestane B ve C grubu vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir açısından zengin bir kaynaktır. Diyet lifi açısından 100 gram kestane günlük ihtiyacın yüzde 21’ini karşılayabilir” ifadelerinde bulundu.

4. Ulaş Özdemir, kestanenin içerdiği toplam yağ miktarının diğer kuru yemişlerden az olduğunu söyleyerek, “Tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içerdiğinden hastalıklar için koruyucudur. LDL kolesterolü düşürür, kalbi koruyan HDL kolesterolü artırır. Kestane, kolesterolü dengelemede ve koroner kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur” açıklamalarında bulundu.

5. Kestane C vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. 100 gram kestane günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 72’sini karşılayabilir. Kestane, içerdiği antioksidan bileşenler ve C vitamini sayesinde serbest radikallerden vücudu koruyarak bağışıklığı güçlendirir. B kompleks vitaminleri açısından zengin olmasından dolayı da büyüme ve gelişmeyi destekler, kırmızı kan hücreleri oluşumuna yardımcı olur. Bunların yanında, gribe karşı da koruyucudur.

6. Özdemir, kestanenin sağlık deposu olmasının yanı sıra yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle kontrollü tüketilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Yüksek potasyum içeriği nedeniyle böbrek hastaları hekimine danışmadan kestane tüketmemeli. Diyabet hastaları ve zayıflama diyeti yapanlar kestane tüketirken porsiyon konusunda çok dikkatli olmalı” uyarısını yaptı.

7. Son olarak, kestanenin içeriğinde bulunan potasyumun kas yorgunluğunu gidererek vücuda zindelik verdiğini belirten Özdemir, kestanenin stresin zararlı etkilerini azalttığını da vurgulayarak, şunları ekledi: “Kestanede gluten bulunmadığından çölyak hastalarında, gluten intoleransı olanlarda ve alerjisi olanlarda tüketilmesi bir sağlık problemi teşkil etmez.”

YORUMLAR


    0 YORUM