USD
EURO
ALTIN

Konuşma sorunu yaşayan çocukların çoğu 3 T bağımlısı

“Yoğun teknolojiye maruz kalan çocuklar konuşma sorunu yaşıyor”

Konuşma sorunu yaşayan çocukların çoğu 3 T bağımlısı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Günümüzde 3 T’nin yani “Telefon, tablet ve televizyon”un çocuğun dil gelişimini olumsuz etkilediğini belirten Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı İbrahim Yaşa uyardı, “Yoğun teknolojiye maruz kalan çocuklar konuşma sorunu yaşıyor” dedi ve şunları söyledi…

Ucuz bakıcıya emanet edilmiş çocuklar olarak isimlendirilen, yoğun derecede telefon, tablet ve televizyonla vakit geçiren çocukların iletişim sorunları yaşayan bireyler olarak karşımıza çıkma ihtimali çok yüksek… Yüksek derecede tablet, telefon kullanan, Dil ve Konuşma Terapisi Kliniği’ne başvuran, konuşma gecikmesi ya da konuşmayan 3-4 yaşlarındaki çocukların telefon ve tablet kullanım oranları ile ilgili bir çalışma yapıldı.

İŞTE ANKET SONUCU

30 aileye ‘Çocuğunuza günde ne kadar süreyle telefon ve tablet verdiniz, ekranda ne kadar zaman geçirdi?’ gibi soruların yöneltildiği bir anket uygulandı. Bununla birlikte aynı yaş döneminde olan, normal gelişen çocuklara bir anket yapıldı. İki gruba bakıldığında konuşma gecikmesi nedeni ile başvuran ailelerin çocuklarında diğer gruba göre 3 kat daha yoğun telefon, tablet ve televizyon kullanımı olduğu tespit edildi.

ÇOCUKLARLA OYUN OYNAYIN

Ebeveynler çocuklarını sadece yemek yedirerek büyütemeyeceklerini, onları doğru saatte uyutarak geliştiremeyeceklerinin farkına varmalı. Çocuklarıyla beraber oyun oynamanın iletişim ve dil gelişimini destekleyeceğini akıllarından çıkarmamalılar. Oyun oynamak için evde uygun ortamlar oluşturmaları çok önemli. Dilsel gelişim açısından anne ve baba çocukla doğru bir şekilde ilgilenirse çocuğun konuşma gelişiminde önemli bir destek olabilirler.

45 DAKİKAYLA SINIRLAYIN

Çocuklara teknoloji kullanımı konusunda ailelerin mutlaka sınırlama getirmesi gerekiyor. Bir gün içerisinde en fazla 45 dakika oyun zamanı olabilir ya da televizyonda, tablette zaman geçiriyor olabilir ama bu süre uzuyorsa yani 45 dakikanın üzerine çıkılıyorsa hem çocukla geçirilen kaliteli zamandan hem de çocuğun iletişim gelişimi açısından şüphelenilmesi gerekir. Teknoloji onların gelişimine katkı sağlayabilir ama bir ölçüde katkı sağlayabilir. Bir ölçüyü geçtikten sonra artık ciddi anlamda zarar vermeye başlıyor.

YORUMLAR


    0 YORUM