USD
EURO
ALTIN

Kulak çınlamasının nedenleri

Halk arasında kulak çınladığında birisinin kendisi hakkında…

Kulak çınlamasının nedenleri
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Halk arasında kulak çınladığında birisinin kendisi hakkında konuşulduğu düşünülür. Kulak çınlamasının tek sebebi tabi ki bu değil. Kulaktaki çeşitli yapısal bozuklukların ve işitme kayıplarının yanı sıra vücuttaki birçok bozukluğun belirtisi olabiliyor. Yaşam kalitesini düşürerek kişinin hayatının akışını bozabiliyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Nurten Küçük, stresten sigaraya, kafeinden vitamin eksikliğine kadar birçok etken çınlamaya yol açabildiğini söylüyor.

Op. Dr. Nurten Küçük, kulak çınlaması deyince akla tansiyon, stres, depresyon, kaygı, uykusuzluk, yorgunluk gibi sorunların geldiğini daha farklı problemlerin de kulak çınlamasına sebep olabileceğini söylüyor.

Op. Dr. Nurten Küçük’ün verdiği bilgiler şu şekilde:

Kulakta kir, işitme kaybı ve enfeksiyon olması
Otoskleroz denilen orta ve iç kulak kireçlemesi,
İç kulak ve orta kulaktaki tümöral yapılar,
Kulaktaki damarsal yapı anormallikleri,
Baş dönmesi ile daha çok kendini gösteren meniere hastalığı,
Kulak ve beyin arasındaki işitme iletim yollarında meydana gelen tümöral yapılar veya bozukluklar,
Boyundaki kas hastalıkları veya boyun fıtıklar,

Beyinde meydana gelen kanama, kırık, tümör ve benzeri oluşumlar,
Burun tıkanıklıklarına bağlı östaki tüpünün tam çalışmaması ve buna bağlı kulak basıncının bozulmasına bağlı oluşan çınlamalar,

Çene eklemindeki sorunlar, diş sıkma ve gıcırdatma sonrası oluşan çınlamalar,
Metabolik sorunlar; hipotrioidi, hipertroidi, hiperglisemi, hiperlipidemi,
B12, B1 vitamini ve çinko eksikliği,

Böbrek fonksiyon bozuklukları,
Vücutta sodyum, potasyum değerlerinin ve elektrolit dengelerinin değişmesi,
Damarlarda yağlanma ve daralmaya neden olan kolesterol yükselmesi,

Kalple ilgili bir takım sıkıntılar (kalp büyümesi, ritim bozuklukları, kalp yetmezliği ve kalp kapak bozuklukları gibi hastalıklar) kulak çınlamasına neden olabilmektedir.

Hamilelik de yine kulak çınlamasına neden olabilmektedir. Bu yüzden çınlama deyince aslında sadece kulak burun boğaz hastalıkları ile sınırlı kalmaz ve devreye birçok bölüm girebilmektedir. Ama her zaman ilk aşamada KBB uzmanı kulakla ilgili bir sıkıntı olup olmadığını araştırmalı ve varsa ona yönelik tedavi protokolünü uygulamalıdır.

Yüksek gürültüye maruz kalmak çınlamayla birlikte işitme kayıplarına da yol açmaktadır. Özellikle gençlerin kulaklıkla yüksek sesle müzik dinleme alışkanlıklarından uzak durmaları gerekmektedir. Ciddi şekilde çınlamayla birlikte geri dönülmez işitme kayıplarına neden olmaktadır.

Bunlarla birlikte kafein, nikotin ve alkol çınlamayı arttıran unsurlardır. Sigara özellikle çınlamayı tetiklemektedir. Bazen vitamin eksiklikleri de çınlamaya neden olmaktadır. Özellikle B12 vitamini sinir gelişimi ya da sinirin kendi hasarını onarımı için çok önemlidir.

Tiamin denilen B1 vitamini eksikliği de yine çınlamaları tetiklemektedir. Çinko, selenyum, potasyum, kalsiyum sinirler arası iletimi etkileyen önemli elektrolitlerdendir. Bunların eksikliği de yine kulak çınlamalarına sebep olabilmektedir.

YORUMLAR


    0 YORUM