USD
EURO
ALTIN

Merkez Bankası’nda Atama

TCMB Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği yürürlükten…

Merkez Bankası’nda Atama
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

TCMB Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı. Prof. Yalçın Karatepe, ‘İstedikleri kişileri istedikleri pozisyona atayıp, yeni yönetmelik çıkaracaklar’ dedi.

AKP iktidarları döneminde siyasi iktidardan bağımsızlığı sık sık münakaşa konusu olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) şimdi de Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı. Kaldırılan yönetmeliğin yerine yeni bir yönetmelik getirilmemesi, soru işaretlerini de birlikte getiriyor.

‘TCMB Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik’ dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylelikle 27 Aralık 2014 tarihli ve 29218 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmış oldu.

Yeni yönetmelik yayımlanıncaya kadar TCMB’de görevde yükselme ve unvan değişikliklerinin hangi kriterlere göre gerçekleştirileceği belirsizliğini koruyor.

Herhangi Bir Koşul Kalmadı

Bu kararın ne anlama geldiğiyle ilgili Birgün gazetesine bir değerlendirme yapan iktisatçı Prof. Dr. Yalçın Karatepe, bu açıklamayı yaptı:

“Kurumların farklı konulardaki işleyişlerinin nasıl olacağına ilişkin yönetmelikler bulunur. Bu yönetmeliklerin belirlemiş olduğu koşullar ve kurallar çerçevesinde de kurumsal karar alma süreçleri işletilir ve kurumlar faaliyetlerini sürdürür.

Personele ilişkin yönetmelikler de bu gruba girer. Bir kişinin ilgili kurumda farklı görevlere nasıl gelebileceği, unvanlarını nasıl alabileceği ayrıntılı olarak ilgili yönetmelikte belirtilir. Personel atamalarına yönelik kurumların işleyişi, idarenin takdir yetkisini sınırlanması ve süreçlerin objektif bir biçimde işletilmesi açısından önemli bir düzenlemedir.

Dün Resmi Gazetede yayımlanan bir karar ile Merkez Bankası Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı. Merkez Bankası gibi önemli ve büyük bir kurumun görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin bir yönetmeliğinin olmaması düşünülemez; ancak kaldırılan yönetmeliğin yerine yenisi ‘henüz’ getirilmedi. Dolayısıyla yeni yönetmelik yayımlanıncaya kadar görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin herhangi bir koşul da kalmadı.”

Personel Politikasında Köklü Değişiklik Olacak

Prof. Dr. Karatepe’ye göre, bu durum iki şekilde yorumlanabilir:

“Ocak ayında yapılacak olan Olağanüstü Genel Kurul’da Merkez Bankası’nın personel politikasına ilişkin çok köklü bir değişikliğe gidilecek. Bu kapsamda yeni yönetmelik yayımlanıncaya kadar Merkez Bankası’nda herhangi bir terfi ya da unvan değişikliği yapılmayacak.

Bir düzenleme kalmadığı için istedikleri görevde yükseltmeleri ya da unvan değişikliğini herhangi bir koşula bağlı olmadan yapabilecekler.

Bunlardan hangisinin olacağı Merkez Bankası’nın uygulamasından ya da yapacağı bir açıklamadan öğrenilebilecek. Mevcut durumda bir düzenlemenin kalmamış olması şu anda bütün takdir yetkisinin Merkez Bankası’nın ilgili organlarına bırakıldığı anlamına gelir.

Acaba banka yönetimi yeni düzenleme yayımlanıncaya kadar istediği her tür atama ve yükselmeyi yapacak mıdır? Büyük olasılıkla istedikleri kişileri istedikleri pozisyona atayacaklardır. Operasyon tamamlandıktan sonra da yeni yönetmeliği yayımlayacaklardır.”

YORUMLAR


    0 YORUM