USD
EURO
ALTIN

Reuters: “Türkiye yeniden İran’dan petrol alıyor”

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’dan petrol alımıyla ilgili yaptırımlar için 8 ülkeye…

Reuters: “Türkiye yeniden İran’dan petrol alıyor”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’dan petrol alımıyla ilgili yaptırımlar için 8 ülkeye geçici muafiyet sağlamıştı. Bu kapsamda Türkiye, İran petrolü ithalatına yeniden başladı.

Trump yönetiminin 5 Kasım’da İran’a daha sıkı yaptırımları açıklamasına karşılık olarak İran’dan petrol alımına bir ay ara veren Türkiye’nin yeniden ithalata başladığı söylendi.

Reuters’e konuşan ticaret ve nakliyat kaynakları, Türkiye’nin İran’dan sağlanan ham petrol ithalatını yeniden başlattığını belirtti.

ABD’nin İran’dan petrol alımına getirdiği yaptırımlardan 8 ülkeye geçici muafiyet sağlaması kapsamında, Türkiye’ye yılda 3 milyon ithalat izni verildiği belirtilmişti. Bu da günde 60 bin varile tekabül ediyor.

ESKİDEN GÜNLÜK 200 BİN VARİL ALIYORDUK

Oysa Trump’ın İran’la nükleer anlaşmadan çekileceği ve tam teşekkülü yaptırım uygulayacağını açıklamasından önceki dönemde Türkiye İran’dan günde 200 bin varil ham petrol ithal ediyordu.

5 Kasım’daki yaptırım açıklaması öncesi İran’dan petrol alımında azaltıma gitmeye başlayan Türkiye, kasım ayında ithalatı sıfıra indirmişti.

PETROL TANKERLERİ BİR BİR GELİYOR

Reuters’e konuşan ticaret ve nakliyat kaynakları, aralık ayında ise Türkiye’nin İran’dan 54 bin varile denk gelen iki tanker dolusu petrol aldığını söyledi.

Buna göre Solan tankeri Aliağa, Deniz Topazı 1 tankeri de Türünçiftlik limanlarına sevkiyat yaptı.

Bu ay da Sinopa tankeri Türkiye’ye İran petrolü getirmek için yola çıkarıldı.

Reuters, konuyla ilgili sorularına Türk yetkililer ve Tüpraş’tan geri dönüş alamadığını kaydetti.

YORUMLAR


    0 YORUM