USD
EURO
ALTIN

Türkiye Demokrasi Düzeyi Sıralamasında 110. Sırada

The Economist’in hazırladığı 2018 Demokrasi Endeksi raporunda Türkiye…

Türkiye Demokrasi Düzeyi Sıralamasında 110. Sırada
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

The Economist’in hazırladığı 2018 Demokrasi Endeksi raporunda Türkiye, 10 basamak gerileyerek 110. ülke oldu. Türkiye bölümünde “Erdoğan’ın yeni sistemde denetlenemediği” vurgusu yapıldı.

The Economist dergisinin Intelligence Unit ekibi tarafından hazırlanan “Demokrasi Endeksi 2018” raporuna göre demokrasi 2018’de azalmayı bıraktı.

167 ülkenin demokrasi düzeyleri 60 farklı gösterge üzerinden raporda gözden geçirildi. Göstergeler arasında seçim süreci, çoğulculuk, hükümetin işleyişi, siyasi katılım, politik kültür ve sivil özgürlükler gibi göstergelere ağırlık verildi.

Hazırlanan rapora güre dünya üzerindeki nüfusun sadece yüzde 4.5’u ‘tam demokratik’ ortamda yaşıyor.

Aynı zamanda toplum küresel puan 2018 yılında son üç yıla kıyasla ilk kez sabit kaldı.

Türkiye dahil 42 ülke dışındaki ülkeler rapora göre gerileme yaşamadı.

Türkiye 10 basamak birden geriledi

2018’de Türkiye 10 basamak birden gerileyerek 110. sıraya düştü. Yeni sistemde cumhurbaşkanının yeteri kadar denetlenememesi Türkiye’nin yaşadığı düşüşe gösterilen ilk gerekçelerden biri olarak yer aldı.

Raporda Recep Tayyip Erdoğan’ın Haziran 2018’de yeniden Cumhurbaşkanı ve AKP genel başkanı seçilmesine vurgu yapıldı. “Tayyip Erdoğan’ın gücü üzerindeki kısıtlamaları tamamen kenara bıraktığı için, Türkiye’nin notu art arda altıncı yıl için düşüş gösterdi” ifadeleri yer aldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük dış finansman ihtiyacı olduğuna ve döviz cinsinden borçlu olduğunun altı çizilirken, “Bu nedenle ülke, küresel finansal piyasalardaki türbülansa karşı oldukça hassas” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, “Hükümet, son dönemde yaşanan keskin düşüşü engellemeye çalışıyor ancak yabancı yatırımcıların güvenini geri kazanmakta zorluk çekecek” yorumu yapıldı.

İtalya en büyük gerileme yaşayan Avrupa ülkesi oldu

Raporda demokratik açıdan en çok gerileyen ülke 12 basamak gerileyen İtalya oldu, İtalya’yı 10 basamak gerileyen Türkiye, Türkiye’yi ise 9 basamak gerileyen Rusya takip etti.

Rusya’nın demokrasi performansı The Economist’in raporuna göre Afganistan’dan geri sırada.

12 basamak gerilemesine sebep olarak İtalya’nın Mart ayında yapılan seçimlerden sonra mülteci karşıtı M5S ve Lega koalisyonunun yönetimi devralması belirtildi.

YORUMLAR


    0 YORUM