USD
EURO
ALTIN

Türkiye, Sosyal Medya Kullanıcı Sayısında 13. Sırada

İnternet veri portalı Statista 2022’ye kadar dünyada sosyal medyayı en çok kullanan ülkelerle…

Türkiye, Sosyal Medya Kullanıcı Sayısında 13. Sırada
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İnternet veri portalı Statista 2022’ye kadar dünyada sosyal medyayı en çok kullanan ülkelerle ilgili yaptığı öngörü çalışmasını yayımladı.

Çin Halk Cumhuriyeti 2017 ile 2022 yılları arasını kapsayan listeye göre 725 milyon kişiyle 2022 yılında sosyal medyayı en çok kullanan ülke olacak.

Listeye 13’üncü sıradan Türkiye giriyor. 2017 yılında Türkiye’de yaklaşık 33 milyon olan sosyal medya kullanıcısı listeye göre yaklaşık 5 milyon kişi artarak 2022’de 38.7 milyon kişiye ulaşacak.

Birleşik Krallık listede Türkiye’nin hemen önünde 42 milyonu aşkın kişiyle yer alırken, Tayland ise 38.4 milyon kişiyle Türkiye’nin hemen ardından geliyor.

Dünyanın en kalabalık nüfuslarına sahip ülkeleri olan Çin, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri, Endonezya ve Brezilya listenin ilk beş sırasında yer alırken altıncı sırada 143 milyon nüfusa sahip Rusya yer alıyor.

Buna göre 2022 yılında Çin’de 725 milyon, Hindistan’da 370 milyon, ABD’de 220 milyon, Endonezya’da 125 milyon, ve Brezilya ise 111 milyon kişi en az bir adet sosyal medya platformunu kullanıyor olacak.

Sırasıyla İlk beş ülkeyi 75 milyon sosyal medya kullanıcısıyla Rusya, 68 milyon ile Meksika, 63 milyon ile Japonya, 48 milyon ile Almanya ve 47 milyon ile Filipinler takip ediyor.

Meksika, Rusya ve Japonya’dan daha çok nüfusa sahip olan ülkeler olan Pakistan, Nijerya ve Bangladeş ise listenin ilk 10 sırasına internet kullanımının çok yaygın olmaması nedeniyle giremedi.

ABD nüfusa oranla en yüksek Hindistan ise en düşük yüzdeye sahip…

Sosyal medya kullanıcıları ülke nüfuslarına oranlandığında ABD’nin bu alanda listede en yüksek yüzdeye sahip olduğu görülüyor. Sosyal meyayı Amerika’da ülke nüfusunun yüzde 67’si kullanırken bu oranın Çin’de yüzde 52, Endonezya’da yüzde 47, Brezilya’da ise yüzde 52 olduğu görülüyor.

Sosyal medya kullanıcısı 370 milyon olan ve listede 2’inci sırada yer alan Hindistan’da bu oran ülke nüfusuyla kıyaslandığında oldukça düşük bir yüzdeye sahip olduğu görülüyor. Hindistan’ın ülke nüfusunun sadece yüzde 27’si sosyal medya hesabına sahip. Bu oran Türkiye’de ise  yüzde 47 olarak göze çarpıyor.

Birleşik Krallık ise Avrupa nüfusuna oranla sosyal medyayı en çok kullanan ülke olarak yer alıyor. 66 milyon nüfuslu ülkede insanların yüzde 63’ü sosyal medya hesabına sahip. Birleşik Krallık’ın ardından Almanya yüzde 58 ile ikinci sırada yer alırken, Fransa yüzde 55 ile üçüncü konumda bulunuyor.

YORUMLAR


    0 YORUM