USD
EURO
ALTIN

Türkiye’deki tren kazalarının toplamı, dünyadakinin üç katı

BTS, yüksek hızlı tren kazası raporunu açıkladı.

Türkiye’deki tren kazalarının toplamı, dünyadakinin üç katı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

BTS, yüksek hızlı tren kazası raporunu açıkladı. Raporda, bugüne kadar olan kazaların ve yapılan açıklamaların soruşturulması gerektiğini yazdı. Aynı zamanda Türkiye’de dünya ortalamasının yaklaşık üç katı ölüm meydana geldiği de raporlara yansıdı.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Ankara’da 9 kişinin öldüğü, 86 kişinin yaralandığı hızlı tren kazasının ardından “TCDD’nin Yeniden Yapılandırma Süreci ve Marşandiz İstasyonunda Meydana Gelen Yüksek Hızlı Tren Faciası Raporunu açıkladı.

BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş,      Sendika genel merkezinde yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenledi ve yüksek hızlı tren kazasının ardından bilgi kirliliği yaşandığına dikkat çekti. Bektaş aynı zamanda kazanın sorumluluğunun en alt düzeydeki personele yıkıldığını ve gerçek nedenlerin Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD Genel Müdürlüğü tarafından açıklanmadığını da vurguladı. Hatta Ulaştırma Bakanı’nın kazanın asıl nedeni olan sinyalizasyon sistemiyle ilgili ‘olmazsa olmaz değil’ açıklamasının talihsiz bir açıklama olduğunu da ifade eden Bektaş, bu yanlış bilgiyi veren bürokratların soruşturulması gerektiğini de ifade etti.

Dünyanın üç katı ölümler…

Açıklanan raporda aynı zamanda, AKP iktidarlarında demiryollarına büyük yatırım yapıldığı iddia edilse de yatırımların şov amaçlı olduğuna değinildi. Tren kazaları hakkında da bilgi verilen raporda, ölümlü tren kazaları AB ortalamasında 0,3 iken, bu oran Türkiye’de 2.08. Türkiye’de dünya ortalamasının yaklaşık üç katı ölüm meydana geliyor ifadelerine de yer verildi.

Asıl sorumlu olan Ulaştırma Bakanlığı

 

Raporda, kazadaki en büyük sorumluluğun Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına ait olduğu belirtilirken, TCDD Emniyet Kurulları ve Emniyet Komisyonları ile Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğünün de sorumlu olduğu vurgulandı. Raporda, Trenlerin Hazırlanması ve Trafiğine Ait Yönetmeliği’nin uygulanmadığı ve yönetmeliğe göre emniyet için ilk iki sıra koltuğa yolcu bindirilmemesi gerektiği yazıldı.

 

Hemzemin geçitleri dünyada kaldırıldı

Bektaş, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın hemzemin geçit sayısının arttırıldığı ve tren kazalarının azaldığı şeklindeki açıklamasına Bektaş, kazaların trenler çalışmadığı için önceki yıllara göre azaldığını belirtirken, hemzemin geçitlerin dünyada terk edilen bir uygulama olduğunu, bunun yerine altgeçit ya da üstgeçit yapılması gerektiğine dikkat çekti.

 

YORUMLAR


    0 YORUM