USD
EURO
ALTIN

Yumurta hakkında yanlış bilinenler

Kahvaltının vazgeçilmezi yumurta sarısı içerdiği yüksek kolestrol sebebiyle…

Yumurta hakkında yanlış bilinenler
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Kahvaltının vazgeçilmezi yumurta sarısı içerdiği yüksek kolestrol sebebiyle geçmişte oldukça zor zamanlar geçirmişti. Geçmiş dönemlerde diyetisyenler ve doktorlar yüksek kolestrolü, tansiyon ve kalp hastalığı olanlara yumurta alımını azaltmalarını özellikle de yumurtanın sarısından uzak durmalarını önerdiler.

Fakat yapılan araştırmalar kandaki kolestrol seviyelerinin sanıldığının tersine yumurtanın sarısından daha çok, kişisel faktörlerden, etnik kimlikten, cinsiyetten, hormonların durumundan ve tüketilen gıdalardan daha fazla oranda etkilendiği sonucuna ulaşıldı. Yumurta sarısı en az yumurtanın beyazı kadar protein içermekte ve pek çok vitamini, mineral, yağ ve sağlıklı kaloriyi barındırmaktadır

Aklımızda tutmamız gereken şeyler;

-Tavuk ne yiyorsa onu size verecektir, yani yumurta çiftliklerinde beslenen bir tavukla organik bir ortamda beslenen tavukların yumurtalarının besin kaliteleri tamamen birbirlerinden farklı olacaktır.

-Yumurta sarısı yumurtanın en faydalı besin öğelerini içeren kısmıdır.

-Hayvansal gıdalarda olduğu gibi, yumurta gerektiği şekilde pastorize edilip pişirilmezse sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Yumurtanın içeriğindeki besin değerleri yumurtanın ortalama ağırlığına, tavuğun aldığı besinlere göre değişiklik gösterir. Ayrıca yağlı bir tavada omlet yapmanız yumurta ile alacağınız kolesterol ve yağ miktarını yükseltecektir.

Yumurta sarısı bünyesinde pek çok vitamini barındırır. Tiamin, roboflavin, niasin, B6 vitamini , B9 vitamini, A vitamini, B12 vitamini, E vitamini, D vitamini, K vitamini. Ayrıca aynı miktardaki ördek, bıldırcın ve gezen tavuk yumurtaları yukardaki besin miktarlarından daha fazlasını bulundurmaktadır.

Yumurtanın sarısı, toplam yumurtadaki proteinin yüzde 43’üne sahiptir. Bunun yanında bütün vitaminler ve mineraller yumurtanın sarısında bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda yumurta sarısını yemenin beyazını yemekten daha faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.

Başka bir araştırmada ise spor yaptıktan hemen sonra yumurtanın tamamını yiyen gençlerdeki kas metabolizmasının, yumurtanın sadece beyazını yiyenlerden daha iyi olduğunu göstermiştir. Bu çok şaşırtıcı bir sonuç değildir çünkü yumurtanın sarısı embriyonun gelişimini sağlaması için dizayn edilmiştir.

YORUMLAR


    0 YORUM